English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polsko-Niemiecki Kongres Gospodarczy – nadchodzi czas MŚP

16-06-2016

 

Dwustronne wsparcie dla współpracy polsko-niemieckiej małych i średnich przedsiębiorstw – to jedna z najważniejszych zapowiedzi jaka padła na otwarciu Polsko-Niemieckiego Kongresu Gospodarczego. O tej współpracy zgodnie mówili Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, Wicekanclerz i Minister Gospodarki Sigmar Gabriel oraz Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki.

 

Kongres połączony został z obchodami 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że tych 25 lat zostało bardzo dobrze wykorzystanych przez oba kraje. Powstały silne związki między gospodarkami Polski i Niemiec, przy czym polskie firmy coraz lepiej radzą sobie na wymagającym rynku niemieckim.

 

– Na pewno nie ma czasu na samozadowolenie – przestrzegł jednak Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Rozpoczynający się Polsko-Niemiecki Kongres to okazja do chwili satysfakcji oraz zapowiedź ciężkiej pracy. Sukces nie jest dany raz na zawsze – zaznaczył Andrzej Malinowski. Zwrócił przy tym uwagę, że fundamentem kolejnych lat współpracy powinien się stać sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Dokładnie ten sam temat poruszył Wicekanclerz Sigmar Gabriel, który zwrócił się do Prezydenta Malinowskiego z obietnicą wsparcia właśnie firm MŚP. Gabriel zapowiedział, że na szczeblu konsultacji międzyrządowych Niemcy będą proponować program wsparcia MŚP. Wicekanclerz pogratulował również ogromnego sukcesu polskiej gospodarki, a wzrost gospodarczy Polski osiągnął poziom, którego Niemcy mogą pozazdrościć.

 

– Zgadzam się z Wicekanclerzem Gabrielem w kwestii wsparcia dla MŚP. Podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami Polski i Niemiec – zadeklarował Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki. – Mamy 1,5 miliona MŚP w Polsce, które decydują się na wyjście za granicę. Gdyby dodać do Polski Czechy, bylibyśmy tak samo ważni dla Niemiec jak Chiny – powiedział Morawiecki. Wicepremier, mówiąc o Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, podkreślił nacisk na rozwiązanie problemu biurokracji utrudniającej rozwój przedsiębiorstw w Polsce.

 

Obecnie Polska jest na piątym miejscu jako partner handlowy Niemiec w Europie, wyprzedzając m.in. Rosję, Hiszpanię czy Turcję. Wymiana handlowa w ubiegłym roku zamknęła się kwotą 88 miliardów euro.