English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Papierowe akta pracowników powinny zostać zastąpione przez elektroniczne – Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP w "DGP"

22-06-2016

– Przepisy przewidują obecnie m.in. konieczność przedstawienia pracownikowi ponad 40 różnego rodzaju informacji i uzyskiwania od niego potwierdzeń zapoznania się z nimi. Rozumiemy takie wymogi, ale w dobie powszechnej komputeryzacji można przecież ułatwić pracodawcy tryb realizacji takich obowiązków – tłumaczy Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP, w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

 

Pracodawcy mają nadzieję, że po latach rozmów i składania obietnic rządzącym uda się wreszcie ograniczyć obowiązek gromadzenia akt osobowych pracowników w wersji papierowej. Możliwość prowadzenia takiej dokumentacji w wersji elektronicznej zakłada pierwszy pakiet dla przedsiębiorców przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju.

 

Jednocześnie proponowana zmiana nie musi być niekorzystna dla pracowników. Nowe przepisy muszą jednak np. zabezpieczyć możliwość dochodzenia przez nich roszczeń (powoływania się na treść akt osobowych) nawet po dłuższym czasie od zakończenia stosunku pracy.