English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Konsekwencje Brexitu

22-06-2016

 

Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Podczas seminarium zorganizowanego przez Pracodawców RP w przeddzień głosowania eksperci stwierdzili, że proces  Brexitu nie będzie szybki, a zmiany nie będą nas zaskakiwać.

 

Oczywiście na pewno natychmiast dojdzie do wahań kursów walut, ale to będzie jedyny odczuwalny efekt. – Brexit może doprowadzić do krótkookresowego osłabienia waluty, ale raczej nie będzie mieć wpływu na inflację i nie wywoła spadku PKB – oceniał Jarosław Jakubik z Instytutu Ekonomicznego NBP. Jego zdaniem nie nastąpi rewolucja w stosunkach handlowych bo Wielka Brytania jest zbyt zależna gospodarczo od UE, by radykalnie zerwać wzajemne relacje. – Po ewentualnym wyjściu z Unii nowe porozumienia zastąpią te, które obowiązują obecnie – podkreślił Jakubik.

 

Ekspert NBP wylicza, że połowa eksportu i importu Wielkiej Brytanii to właśnie UE. Jedynie 12 proc. wymiany handlowej tego kraju nie jest objętych regulacjami Unii. Większość handlu UE (ok. 80-90 proc.) są to porozumienia w których uczestniczy Wielka Brytania,  a po wyjściu nie będą one zrywane. – Trudno oczekiwać, że Wielka Brytania je wszystkie porzuci, czyli że handel całkowicie stanie – mówi Jakubik.

 

Polacy przebywający na Wyspach także mogą trochę odetchnąć i z umiarkowanym optymizmem patrzeć na przyszłość. Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, wielu Brytyjczyków nie może lub nie chce bowiem pracować na warunkach brytyjskich pracodawców. Tamtejsi przedsiębiorcy będą więc zabiegać, by imigranci, w tym również Polacy, nadal mogli pracować na Wyspach. – Z 700 000 Polaków w Wielkiej Brytanii pracuje aż 80%, dlatego Brytyjczycy powinni się dobrze zastanowić nad negatywnymi konsekwencjami ograniczenia im dostępu do rynku pracy – zwrócił uwagę Soroczyński. Jeśli natomiast Polacy zostaną zmuszeni do wyjazdu to niektórzy mogą wrócić do kraju i korzystając z doświadczenia zdobytego za granicą, założyć swoje firmy, jednak prawdopodobna jest też dalsza emigracja z Wysp do Skandynawii.

 

Interesujące wyniki przyniosły badania TNS przeprowadzone w innych krajach Unii – otóż są państwa, w których spora część obywateli miałaby ochotę na referendum w sprawie pozostania w UE. Na pierwszym miejscu jest Holandia – 38 proc. obywateli chciałoby takiego głosowania, zaledwie 28 proc. by nie chciało, 34 proc. nie ma zdania. W Danii chętnych do referendum jest 32 proc. ale za to zdecydowanych przeciwników 53 proc. TNS zbadał też jak obywatele Unii widzą funkcjonowanie UE bez Brytyjczyków. – Polacy, Finowie i Duńczycy w większości są zdania, że UE bez Wielkiej Brytanii funkcjonowałaby gorzej – omawiał wyniki Piotr Kwiatkowski, prezes TNS Polska. Jednak w Luksemburgu (ojczyźnie Jean Claude’a Junckera, Przewodniczącego Komisji Europejskiej) aż 27 proc. uważa, że UE po Brexicie funkcjonowałaby lepiej, 28 proc. – że gorzej. Podobnie we Francji, wiarę w sprawniejszą Unię bez Brytyjczyków podziela 14 proc. respondentów, 27 proc. jest tej opinii przeciwne, 34 proc. nie przewiduje zmian, 25 proc. odpowiedziało „nie wiem”.