English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Brexit może utrudnić życie polskim przedsiębiorcom na Wyspach – Dariusz Olszewski, ekspert Pracodawców RP na portalu Forsal.pl

23-06-2016

– Z danych Polskiej Izby Handlowej wynika, że na Wyspach jest 40 tys. polskich przedsiębiorstw. Brexit oznacza dla nich poważne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Prawdopodobnie także utrudnienia w zakładaniu nowej działalności – mówi Dariusz J. Olszewski, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych szacuje, że Brexit dla 400 tys. emigrantów może oznaczać bilet powrotny do Polski. Inni specjaliści oceniają, że bliżej będzie im... do Norwegii.

 

Grupą, na którą Brexit może wpłynąć najmocniej, są ci, którzy w Wielkiej Brytanii przebywają najkrócej. Zgodnie z lokalnym prawem po pięciu latach można ubiegać się o prawo stałego pobytu. Ci, którzy prawa do stałego pobytu nie otrzymają, będą musieli prawdopodobnie aplikować o wizy. W przypadku odmowy będą musieli opuścić granice Zjednoczonego Królestwa. PISM szacuje, że z Wielkiej Brytanii może wyjechać z tego powodu od 120 do nawet 400 tys. Polaków (tyle osób dostało w latach 2012–2015 numer identyfikacji podatkowej).