English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP oceniają decyzję UE w sprawie podatku VAT od samochodów z kratką

01-10-2010

Zdaniem Pracodawców RP opublikowana w piątek decyzja Komisji Europejskiej umożliwiająca odliczanie podatku VAT od tzw. samochodów z kratką to bardzo niekorzystne rozwiązanie dla pracodawców, które różnicuje podatkowo różne narzędzia pracy.

 
Przypomnijmy, że Polska wystąpiła rok temu do Komisji o wydanie zgody na czasowe odstępstwo i wprowadzenie ograniczenia możliwości odliczenia podatku VAT używanych do działalności gospodarczej. - Dla wielu przedsiębiorców samochód jest podstawowym narzędziem pozwalającym prowadzić działalność gospodarczą – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Decyzja UE umożliwia Ministerstwu Finansów rozpoczęcie procedury legislacyjnej w tym zakresie.
 
Z drugiej strony wprowadzenie tych regulacji znacznie zmniejszy popyt na nowe samochody, co może doprowadzić do zwolnień w salonach sprzedaży i w centralach dilerów. Wprowadzenie tej zmiany z krótkim okresem przejściowym może być bardzo niebezpieczne dla importerów - dla wielu z nich cykl produkcyjny wymaga dokonania zamówień na samochody na styczeń lub luty przyszłego roku już teraz. Decyzja Ministra Finansów, a następnie posłów może doprowadzić część z nich do bankructwa. Jeśli teraz dokonają zamówienia samochodów z tzw. kratką, a od stycznia nie będą one podlegały zwolnieniom z podatku VAT, może się okazać, że zostaną z towarem, którego z pewnością do końca 2013 roku nie sprzedadzą. Będą musieli całe zamówienie spisać na straty.
 
Pracodawcy RP uważają, że aby zmniejszać ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, a także zwiększyć przewidywalność państwa, w istotnych przypadkach niezbędne jest zastosowanie co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis. - W przeciwnym razie obniżymy wiarygodność Polski wśród zagranicznych inwestorów, którzy nie będą chcieli prowadzić działalności w państwie, gdzie kluczowe warunki prowadzenia firmy mogą się zmienić niemalże z dnia na dzień – podkreśla Grzegorz Byszewski.
 
Dlatego też Pracodawcy RP apelują do ministra finansów o rozsądek i zaproponowanie odpowiednio długiego okresu dostosowawczego dla zmian w zakresie ograniczenia możliwości odliczania podatku VAT od samochodów z kratką.