English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pięć dobrych lat – Andrzej Malinowski ponownie wybrany na Prezydenta Pracodawców RP

30-06-2016

 

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski został wybrany na kolejną kadencję. Razem z Radą oraz Prezydium otrzymał on absolutorium za lata 2011–2016 w trakcie czwartkowego Zgromadzenia Ogólnego Sprawozdawczo–Wyborczego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

 

–  Stoję przed Wami dumny, z podniesionym czołem, przekonany o dobrym wykonaniu powierzonych zadań. Tak. Jestem dumny, bo dzięki naszej jedności osiągnęliśmy większość zamierzonych celów – takimi słowami powitał przedstawicieli zrzeszonych firm Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. W swoim wystąpieniu wskazał, że pięć lat temu Pracodawcy RP reprezentowali ponad 7,5 tys. firm – gdy dziś 12 tysięcy.

 

– Postawiliśmy sobie trudne zadania na niełatwe czasy. Dostrzegaliśmy gromadzące się czarne chmury nad światową gospodarką. Musieliśmy zdynamizować przedsiębiorczość, wzmocnić konkurencyjność, rozerwać duszący łańcuch złego prawa – powiedział Andrzej Malinowski. – Naszą drogą była odpowiedzialność, konsekwencja i skuteczność. Odpowiedzialność za polską gospodarkę. Konsekwencja w realizacji celów. Skuteczność w osiąganiu zamierzonych wyników. Ta triada zasad przyniosła nam sukces – podkreślił.

 

Pracodawcy RP w ostatnich latach zdecydowanie walczyli z biurokracją, upatrując w niej jedną z największych przeszkód w rozwoju przedsiębiorczości. Od 2011 roku udało się doprowadzić do uchwalenia kilku ustaw deregulacyjnych. Dzięki nim m.in. wprowadzono w ponad 200 procedurach administracyjnych zwykłe oświadczenia w miejsce wcześniej wymaganych zaświadczeń urzędowych. Oszczędności wynikające z deregulacji sięgają miliardów złotych, które zostały do dyspozycji przedsiębiorców. Innym ważnym celem w czasie ostatniej kadencji było zwiększenie efektywności instytucji publicznych oraz przyspieszenia wydawania decyzji przez urzędy oraz wyroków – przez sądy.

 

Udało się zapoczątkować zmiany w wyjątkowo źle funkcjonującym dziale przepisów o zamówieniach publicznych. Jednak ta kwestia wymaga kompletnej przebudowy, a nie poprawek. – Ale jest światełko w tunelu. W drugiej połowie 2016 roku w ramach specjalnego zespołu doraźnego Rady Dialogu Społecznego partnerzy społeczni oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju mają rozpocząć prace nad założeniami nowego prawa zamówień publicznych. Nowa ustawa ma szanse zawierać większość zgłaszanych przez Pracodawców RP postulatów – podkreślił Andrzej Malinowski.

 

Jednym z osiągnięć Pracodawców RP było wprowadzenie zasady rozwiązywania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). Mimo oporów ze strony aparatu podatkowego zasada ta w końcu została wprowadzona, mimo prób zastopowania prac nad nią na etapie legislacji. Ta zmiana powinna teraz stać się generalnym kierunkiem reformy działania systemu podatkowego – by był jasny i wolny od wątpliwości interpretacyjnych.

 

– Nasza organizacja stawia sobie za cel tworzenie państwa przyjaznego pracodawcom, ale z głębokim szacunkiem dla praw pracowniczych. Gospodarka musi bowiem rozwijać się w sposób odpowiedzialny, a względy ekonomiczne nigdy nie mogą znacznie dominować nad społecznymi – powiedział na zakończenie Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Dlatego Pracodawcy RP dążą do stworzenia harmonii na linii pracodawca – pracownik. Mamy do tego odpowiednie narzędzia i wiedzę. W nich tkwi nasza przewaga konkurencyjna. Pracodawcy RP to marka, to prestiż i zaufanie. A członkostwo to swoistego rodzaju certyfikat wiarygodności przedsiębiorstwa. Naszym mottem jest wiedza, siła, wizja – powiedział Andrzej Malinowski.