English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

W sprawach bezpieczeństwa trzymajmy się faktów – Prezydent Andrzej Malinowski w „Rzeczpospolitej"

04-07-2016

W słodkich latach 90. o bezpieczeństwie mówili chyba wyłącznie producenci prezerwatyw. Dziś mówią wszyscy, a im bardziej oficjalny komunikat, tym bezpieczniej w zasadzie powinienem się czuć. Niestety, ofiary kolejnego zamachu w Turcji takiego przekazu nie uwiarygodniają. Dlatego miło by było wyznaczyć w tej sprawie pewien standard – mianowicie ograniczenie się do faktów oraz wyłączenie tematu bezpieczeństwa z bieżących sporów – Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski pisze w „Rzeczpospolitej”.

 

– Bezpieczeństwo stało się elementem propagandy, jednym z najbardziej chodliwych jej elementów. Słyszymy np. o bezpieczeństwie globalnym. Zależnie jednak od tego, kto o nim mówi i od kogo bierze pieniądze, ta wizja się  różni. Słyszymy o wpływie rynku, organizacji międzynarodowych, Brexitu, programów poszczególnych partii i charakterów polityków. A ja chciałbym usłyszeć konkretnie – czy jestem bezpieczny? Jasno i szczerze – pyta Prezydent Pracodawców RP.

 

Malinowski zauważa, że przez informacyjny galimatias ludzie decydują się na wakacje w regionach, które znajdują się na liście ostrzeżeń MSZ. – A co z Polakami, którzy zostają w kraju? Czy jesteśmy bezpieczni w czasach otwartych europejskich granic i atmosfery zagrożenia, do której napompowania walnie przyłożyły się media? Czy możemy siedzieć spokojnie w naszych biurach w Warszawie i Krakowie, iść po zakupy ulicą, kiedy tuż obok odbywa się szczyt NATO lub Światowe Dni Młodzieży? – zastanawia się.


– Nie wiem, bo bezpieczeństwo stało się politycznym towarem sprzedawanym w ilościach masowych. Nie sądzę, bym był osobą, której można zarzucić, że nie sprzyja wolnemu rynkowi i konkurencji. Ale w tym jednym przypadku zróbmy może sobie, przynajmniej na jakiś czas, przerwę. Wyizolujmy ten obszar (…) Chcielibyśmy przecież szczerze cieszyć się życiem, a gwarancje bezpieczeństwa zostawić tym, którzy są do tego powołani – podsumowuje Prezydent Pracodawców RP.