English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zaufanie do projektów emerytalnych proponowanych przez państwo jest niskie – Łukasz Kozłowski w „Rz”

07-07-2016

Rząd liczy, że 5,5 mln Polaków zacznie oszczędzać w III filarze, mimo że to obniży ich bieżące dochody. – Dla wielu osób bieżące dochody są o wiele ważniejsze niż przyszła emerytura. Poza tym zaufanie do projektów emerytalnych proponowanych przez państwo jest niskie – zauważa ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Wyjaśniają się wątpliwości związane z przedstawionym w poniedziałek Planem Budowy Kapitału, który zakłada quasi-obowiązkowe uczestnictwo Polaków w III filarze emerytalnym. Pracujący w sektorze przedsiębiorstw mają być automatycznie zapisywani do pracowniczych planów kapitałowych (PPK),a po trzech miesiącach mają decydować, czy pozostają w systemie, czy też się z niego wypisują.

 

Po to, by jak najwięcej Polaków zostało w nowym III filarze, rząd przygotował zachęty. Jednak nie obędzie się bez kosztów. Jak wyjaśnia „Rzeczpospolitej” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, składki na PPK nie będą obniżać obowiązkowej składki do ZUS. Ma to być dodatkowa forma ubezpieczenia emerytalnego, co jednak oznacza obniżenie obecnych płac netto pracownika i wyższe koszty dla pracodawcy.