English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Sejm przyjął podatek od sprzedaży detalicznej

07-07-2016

 

Sejm w dniu 6 lipca 2016 r. przyjął ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która przewiduje wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł, a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

 

Za ustawą głosowało 234 posłów, przeciw było 207, natomiast wstrzymało się 2 posłów. Ustawa wprowadza dwie stawki podatku od handlu - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł, a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie wynosić 204 mln zł.

 

Ustawodawca wskazał, że przedmiotem opodatkowania będzie suma przychodu ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów. Ustawa nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet.

 

Pomysł wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej wywoływał liczne kontrowersje. W trakcie prac nad projektem ustawy rząd i posłowie dokonali w niej wielu zmian. Po doprecyzowaniu poszczególnych przepisów m.in. w zakresie pojęcia działalności gospodarczej oraz przesunięciu terminu wejścia w życie ustawy z 1 sierpnia na 1 września 2016 roku została ona uchwalona przez Sejm. Szacuje się, że wpływy do budżetu z podatku od sprzedaży detalicznej wyniosą ok. 630 mln zł brutto i ok. 510 mln zł netto.

 

Komitet Podatkowy Pracodawców RP