English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP popierają rząd w sprawie możliwości odliczania OFE od długu publicznego

04-10-2010

Polska stara się o zmianę definicji długu publicznego oraz deficytu sektora finansów publicznych, tak aby nie musiała uwzględniać w nich pieniędzy przekazywanych na konta obywateli w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Polska stara się o zmianę definicji długu publicznego oraz deficytu sektora finansów publicznych, tak aby nie musiała uwzględniać w nich pieniędzy przekazywanych na konta obywateli w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Pracodawcy RP uważają, że wszystkie państwa w Unii Europejskiej powinny być traktowane identycznie, także jeśli chodzi o jednolity sposób obliczania długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych.

 
Dziś jako jedno z niewielu państw Unii Europejskiej Polska płaci „karę” za ujawnianie swoich zobowiązań wobec przyszłych emerytów. - Prawda jest taka, że de facto wszystkie kraje zaciągają dług wobec obywateli w momencie, kiedy płacone przez nich składki przeznaczają na bieżące zobowiązania wobec obecnych emerytów, czy też na inne wydatki sektora publicznego – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Polska, powiększając w tym samym stopniu co inne państwa o podobnej strukturze demograficznej, ok. 33 proc. przyszłych zobowiązań przekazuje do instytucji finansowych, które nimi zarządzają. Rozwiązanie to spowoduje, że za kilkadziesiąt lat zobowiązania państwa z tytułu wypłat emerytur będą znaczenie niższe niż w innych krajach, które przy prawdopodobnie mniej korzystnej strukturze demograficznej (mniejszym odsetku aktywnych zawodowo do osób w wieku powyżej 65 lat) będą musiały zapewnić płynność wypłat świadczeń.
 
Zdaniem Pracodawców RP należy równo traktować wszystkie państwa w Unii Europejskiej i stosować jednolity sposób obliczania długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Nie może być tak, że jedno państwo ujawnia dług – i może być karane za to, że jest on za wysoki, a drugie go nie ujawnia i w ten sposób unika kary. Polski system emerytalny jest na razie kosztowny dla budżetu, ale za kilkanaście lat to Polska będzie w najlepszej sytuacji w Europie. Umożliwienie częściowego odliczania wydatków na OFE w statystyce unijnej, a taka jest propozycja Komisji Europejskiej, jest daleko nie wytaczające. Ogólnodostępna statystyka pozwała w każdej chwili sprawdzić kwoty przekazane z budżetu do OFE, więc Polska nie będzie mogła tego prawa nadużywać. Z drugiej strony można wprowadzić regulację, żeby Polska nie mogła zbyt mocno zwiększać zadłużenia publicznego, zmniejszonego w wyniku zmiany jego definicji. - Ważne jest również, żeby rządzący zmiany definicji nie potraktowali jako reformę gospodarczą i poprzestali na laurach, dalej zadłużając sektor publiczny – podkreśla Grzegorz Byszewski.