English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wzrost płacy minimalnej zaszkodzi młodym pracownikom – Łukasz Kozłowski dla „Dziennika Gazety Prawnej”

08-07-2016

Pracodawcy RP ocenili, że przez nowe przepisy o płacy minimalnej mogą ucierpieć młodzi pracownicy, bo zmiana wykreśla z Kodeksu Pracy możliwość obniżenia do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia dla takich osób. – Na skutek tego koszty związane z zatrudnianiem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł w stosunku do wzrostu o 180 zł w przypadku starszych, bardziej doświadczonych pracowników –podkreślił ekspert ekonomiczny Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Jego zdaniem, choć wyższa płaca minimalna w odniesieniu do umów zleceń ma stanowić bodziec do zastępowania ich umowami o pracę, to prawdopodobnie zjawisko to nie przybierze dużych rozmiarów. Podkreśla, że umowy cywilnoprawne są atrakcyjne nie tylko z powodu kosztów pracy, lecz także ich znacznie prostszej konstrukcji prawnej oraz związanej z tym mniejszej liczby obowiązków o charakterze biurokratycznym.

 

Zdaniem Kozłowskiego zmiana przepisów nie wpłynie na wzrost stopy bezrobocia, bo przypada na okres ożywienia gospodarczego. - Bezrobocie będzie jednak spadać wolniej niż mogłoby w przypadku braku tych zmian, a w okresie dekoniunktury prawdopodobnie będzie rosnąć w szybszym tempie - zaznaczył.

 

Cały artykuł znajdą Państwo tutaj.