English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jeśli przesadzimy z płacą minimalną, skutkiem może być po prostu obniżenie zatrudnienia – Łukasz Kozłowski w TVN24

11-07-2016

Nie sprzeciwiamy się temu, by stosować minimalną płacę godzinową, choć w wypadku samozatrudnionych byłoby trudno uzbierać na składkę ZUS. Kluczowa jest wysokość tej stawki – nie należy z tym przesadzać.  Miało być to 12 zł, jak się okazuje po tej stosunkowo wysokiej waloryzacji będzie to 13 zł. Wydaje się, że można byłoby podejść do tego bardziej ostrożnie i zobaczyć jakie będą skutki wprowadzenia takiego nowego rozwiązania, a dopiero później ewentualnie zastanawiać się nad tym, by mocniej ją podnosić – mówił ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski w programie „Wstajesz i wiesz” w TVN24.

 

– Jeśli przesadzimy z płacą minimalną, skutkiem może być po prostu obniżenie zatrudnienia – podkreśla Kozłowski. – Sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt lat temu w Chicago bardzo popularnym zawodem była obsługa windy ręcznie sterowanej. Gdy związki zawodowe walczyły o dwukrotne zwiększenie płacy minimalnej, wszyscy ci pracownicy stracili pracę, ponieważ bardziej opłacalne stało się zainstalowanie wind automatycznych. Można mówić, że dzięki płacy minimalnej przedsiębiorcy będą bardziej innowacyjni, ale będą bardziej innowacyjni poszukując rozwiązań, które pomogą im zastąpić pracę przez kapitał – wyjaśnił.

 

– Trzeba pamiętać, ze w wielu powiatach taka płaca minimalna stanowiłaby 80 proc. średniego wynagrodzenia. (…) Trudno znaleźć wspólny mianownik dla różnych regionów Polski. Wiadomo, że ta płaca nie będzie miała wielkiego wpływu na Warszawę, ale w innych miejscach będzie inaczej – zwrócił uwagę Kozłowski.