English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Państwo zrzuca na firmy odpowiedzialność za swoją nieudolność w zwalczaniu przestępstw VAT – Prezydent Andrzej Malinowski w „Rz”

18-07-2016

– Działania fiskusa wobec przedsiębiorców od zawsze przypominały polowanie z nagonką. Ekipy się zmieniają, myśliwych jednak nie ubywa. Tym razem państwo zrzuca na firmy odpowiedzialność za swoją nieudolność w zwalczaniu przestępstw VAT-owskich i nakazuje im wykonywać swoją robotę, czyli badać wiarygodność kontrahentów. Kto źle zbada, ten zostanie ukarany – zapłaci –pisze w „Rzeczpospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Kiedyś pod płaszczykiem decentralizacji wszelkie kłopotliwe tematy, takie jak szpitale, szkoły, zarządzanie kryzysowe i tym podobne, zrzucano lub próbowano zrzucać na samorządy. Teraz najwyraźniej przyszła kolej na przedsiębiorców ocenia Malinowski.

 

Jego zdaniem to właśnie chęć odsunięcia od siebie odpowiedzialności stoi za wymogiem, by firmy same sprawdzały, czy ich partnerzy nie zajmują się wyłudzaniem VAT. Czy ktoś z państwa wie, jak tę weryfikację przeprowadzić? Nie? W końcu zdrowy rozsądek podpowiada nam, że to zadanie urzędników. Bo tak powinno być! Jak się jednak okazuje, teraz to będzie wasze – drodzy przedsiębiorcy – zadanie zwraca uwagę Malinowski.

 

–  I z góry wam przepowiem, że szanse na sukces są niewielkie. Znacie chyba zasadę działania paragrafu 22 ze świetnej powieści Josepha Hellera? Tak, paragraf 22 został właśnie zastosowany do was! W razie wykrycia nieprawidłowości gdzieś w długim łańcuszku VAT skarbówka uzna, że to wy nie dopełniliście zasad staranności przy sprawdzaniu przeszłości kontrahentów. A jakie są zasady tej staranności? Tego nikt nie wie, bo definicji nie ma. Paragraf 22 triumfuje na całego – ostrzega.

 

Malinowski podkreśla, że państwo nie oferuje w tej sprawie żadnej pomocy. Ani danych, ani wsparcia urzędnika, ani tym bardziej nie refunduje kosztów takich kontroli. Ponadto na przeszkodzie stoi tajemnica handlowa, a z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z października 2015 r. wprost wynika, że przedsiębiorca nie może inwigilować swojego kontrahenta.

 

– Jeśli więc faktycznie urzędnicy, inspektorzy skarbówki, są niekompetentni, by radzić sobie z wyłudzaczami VAT – to przekazanie tego zadania sferze prywatnej nie jest złym pomysłem. Ale proszę zrobić to uczciwie, na rynkowych zasadach, na przykład w postaci odpisu podatkowego za właściwie przeprowadzoną weryfikację kontrahenta – dając do tego narzędzia i uprawnienia – podsumowuje Prezydent Pracodawców RP.

 

Pełen artykuł jest dostępny tutaj.