English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Sukces mediacji w wałbrzyskich zakładach Toyoty

18-07-2016

 

Jednorazowa nagroda w wysokości 700 złotych oraz zmiana systemu wynagradzania i systemu ocen przy udziale związkowców – to najważniejsze elementy porozumienia, którym zakończył się spór zbiorowy w zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. (TMMP). Mediacje prowadzone przez mediatora Michała Kuszyka zakończyły konflikt trwający już 5 miesięcy.

 

Jednorazowa nagroda w wysokości 700 złotych zostanie wypłacona 28 lipca. Natomiast system wynagradzania oraz ocen będzie zrewidowany i zatwierdzony po konsultacji ze związkami zawodowymi. Porozumienie udało się osiągnąć w nocy z 13 na 14 lipca – kończąc w ten sposób spór rozpoczęty jeszcze w lutym 2016 roku. Związki zawodowe TMMP zażądały wówczas wzrostu płacy zasadniczej o 4,5 proc. dla wszystkich pracowników w odniesieniu do 2015 r. W efekcie negocjacji podwyżka będzie mieć wartość 4 proc. Związkowcy z OPZZ, NSZZ „Solidarność” i KADRY wysuwali też wspólny postulat podniesienia płacy zasadniczej wszystkich pracowników o 250 zł brutto. Po wcześniejszych ustaleniach z pracodawcą uzgodniono, że podwyżki nie będzie, ale pracownicy otrzymają w zamian pakiet medyczny o wartości 120 zł na pracownika. Z ocen związkowców wynika, że łączna kwota premii z uwzględnieniem tych, które zostały już wypłacone wynosi od 1700 zł do 2300 zł.

 

Zakończenie sporu porozumieniem to sukces mediacji prowadzonych przy udziale doświadczonego mediatora Michała Kuszyka, wpisanego na listę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a związanego z należącym do Pracodawców RP Związku Pracodawców Polska Miedź.

 

Wałbrzyska fabryka Toyoty to jeden z największych zakładów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i największa fabryka podzespołów koncernu poza Japonią. Fabryka zatrudnia 1 454 osoby (dane z 30 czerwca 2016 r.). Firma produkuje skrzynie biegów oraz silniki do samochodów Toyota Aygo, Yaris, Avensis oraz Corolla. Zakład produkuje również skrzynie biegów dla brytyjskiego Lotusa.