English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Stanowisko KE wobec delegowania pracowników może pogłębić kryzys w UE - komentarz Wioletty Żukowskiej

25-07-2016

Odrzucenie przez Komisję Europejską tzw. „żółtej kartki” wystawionej przez 11 państw UE, w tym Polskę, w sprawie zaproponowanych zmian w dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników może doprowadzić do pogłębienia kryzysu w UE. Lekceważenie głosu państw członkowskich spoza tzw. starej UE jest również niebezpieczne, ze względu na obecne problemy wspólnoty oraz jej przyszłość.

 

W marcu br. Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmiany Dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników. Komisja zamierza wprowadzić zasadę „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”, co jej zdaniem doprowadzi do wyeliminowania zjawiska dumpinu społecznego i poprawy sytuacji pracowników delegowanych. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu,
że pod szczytnymi hasłami kryje się chęć ochrony rynków wewnętrznych i ograniczenia konkurencji ze strony firm z państw spoza starej UE, w tym zwłaszcza z Polski, która jest liderem na rynku eksportu usług. Proponowane przez KE zmiany właśnie najmocniej uderzą w polskie przedsiębiorstwa delegujące pracowników, których oferta przestanie być konkurencyjna.

 

Działania KE świadczą o tym, że zasady takie jak konkurencyjność czy swoboda przepływu osób i usług, które leżały u podstaw powołania UE są obecnie ograniczane. Jest to niebezpieczne dla przyszłości samej wspólnoty, w szczególności w obliczu obecnych problemów i zagrożeń z jakimi się ona zmaga. Proponowana zmiana dyrektywy przybiera postać ostrego sporu o charakterze politycznym, który może jeszcze bardziej podzielić UE. Natomiast decyzja KE o kontynuowaniu prac nad zmianą dyrektywy pomimo tzw. „żółtej kartki” wystawionej przez 11 państw UE stanowi wyraz ignorancji opinii parlamentów krajowych, co może być źródłem dalszych konfliktów wewnątrz wspólnoty.
 

Wioletta Żukowska, Ekspert Pracodawców RP