English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Biznesowy rzut młotem – Prezydent Andrzej Malinowski w „Rzeczpospolitej”

23-08-2016

Sport i biznes to z pozoru dość odmienne dziedziny. A jednak są cechy wspólne. Sukces osiąga się przez ciężką pracę – czy to latami budując formę fizyczną, czy rozwijając struktury swojej firmy. W obu przypadkach ważne są także zasady fair play, które są niczym mityczny pociąg na 65 kilometrze w Wałbrzychu – na wagę złota. A jak ktoś te zasady łamie, parając się oszustwem, szkodzi nie tylko sobie, ale wszystkim ciężko pracującym na sukces – pisze w „Rzeczpospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Nawiązując do przykładu zdyskwalifikowanych za doping polskich ciężarowców – braci Zielińskich –Malinowski podkreśla, ze tak w sporcie, jak i w biznesie nieuczciwe zagrania wpływają negatywnie na wszystkich: piętnują i utrudniają osiągnięcie sukcesu. Pojawia się podejrzliwość i coraz więcej procedur, które mają oddzielić uczciwych od oszustów.

 

– Czasem jednak nawet uczciwość i ciężka praca nie pozwala na zdobycie podium. Niekiedy na drodze stoi system – niestosowanie się urzędników do ustanowionych przepisów i ich niekompetencja. Te same zasady rządzą też w biznesie! Nasza gospodarka będzie kuleć, jeśli elity czy rządowo-administracyjne otoczenie biznesu nie staną się bardziej proprzedsiębiorcze i profesjonalne. Przykładem jak wiele można poprawić, niech będzie akcja Pracodawców RP pod hasłem „Wyrwij fiskusowi bat”, która doprowadziła do tego, że wątpliwości dotyczące spraw podatkowych są rozstrzygane na korzyść podatnika, a nie urzędu – zaznacza Prezydent Pracodawców RP.

 

Jego zdaniem w obu wspomnianych dziedzinach trzeba skończyć z budowaniem utrudnień i komplikowaniem przepisów, a postawić na młodych i zdolnych. – Jeśli tylko zadbamy o młodych, to jestem pewien, że nasza gospodarka poszybuje daleko i wysoko – niczym młot złotej Anity Włodarczyk. Bo jeśli skupimy się tylko na tworzeniu barier, to oszustów skuszonych szybszym zwycięstwem tylko przybędzie, a rozwój zderzy się z ziemią jak sztanga Zielińskich – konkluduje Malinowski.

 

Tekst jest dostępny tutaj.