English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wizyta delegacji miasta Yancheng w Pracodawcach RP

24-08-2016

 

W dniu 22 sierpnia 2016 r. siedzibę Pracodawców RP odwiedziła delegacja chińskiego miasta Yancheng pod przewodnictwem wiceburmistrza Zhou Shaoquan. Gości przyjęli Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski oraz doradca Prezydenta Sławomir Majman.

 

Yancheng  to miasto  we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, w pobliżu Morza Żółtego, nad rzeką Chuanchang He i Kanałem Tongyu. Jest to silny środek przemysłu samochodowego (największy we wschodnich Chinach), lotniczego, maszynowego, elektrotechnicznego i elektronicznego, a także włókienniczego, odzieżowego, spożywczego i chemicznego. Miasto jest również ważnym portem.

 

Delegację powitał Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. ­– Pracodawcy RP są jedyną polską organizacją pracodawców, która bierze udział w pracach B20 ­– instytucji przygotowującej rekomendacje dla grupy G20. W tym roku B20 spotyka się w Chinach. Mam nadzieję, że to będzie dobry omen dla współpracy gospodarczej polskich firm z przedsiębiorstwami z tego kraju, a zwłaszcza z Yancheng ­– powiedział.

 

– To świetny moment na wizytę w Polsce, bo współpraca gospodarcza między Polską a Chinami dynamicznie się rozwija. Pod koniec czerwca nasz kraj odwiedził Prezydent Chin  Xi Jinping oraz  przedstawiciele biznesu z wielu regionów i miast. Był to przełom w naszych stosunkach gospodarczych. Polska jest chętna i gotowa, by wspierać realizację idei Jedwabnego Szlaku – zadeklarował Sławomir Majman.

 

Dodał, że polscy przedsiębiorcy – zwłaszcza firmy zajmujące się budową infrastruktury – chcieliby towarzyszyć chińskiemu biznesowi w wejściu na rynki krajów, które leżą na szlaku. Polska może także być hubem dla transportu lądowego i morskiego.

 

Wymiana handlowa między Polską a Chinami rośnie, ale stosunek polskiego eksportu do Chin i importu z Chin wynosi ok. 1 do 11. – Nie jesteśmy oczywiście tak naiwni, by mieć nadzieję, że ten bilans może wynieść 1 do 1, ale chcielibyśmy, by był on nieco bardziej zrównoważony: choćby 1 do 5 czy 1 do 6 – stwierdził Majman. – Zmiana bilansu handlowego to zadanie dla biznesmenów. Świetnie się składa, bo spotykamy się w siedzibie największej polskiej organizacji pracodawców, zrzeszającej 12 000 firm, które zatrudniają ponad 5 mln pracowników – dodał.

 

– Jesteśmy zdeterminowani by zachęcać naszych członków do współpracy z chińskimi partnerami, w tym także do inwestycji w Chinach. Polska jest największym europejskim producentem przetworzonej żywności, a to dobrze rokuje w kontekście ewentualnej współpracy z chińskim rolnictwem i przemysłem żywnościowym – podkreślił.

 

Możemy się pochwalić kilkoma klastrami w przemyśle lotniczym, który jest szczególne rozwinięty właśnie w Yancheng. Polscy producenci komponentów do samolotów są gotowi kontynuować ekspansję na zagraniczne rynki, a ewentualna współpraca z firmami z Chin mogłaby znacznie to ułatwić. Innym możliwym obszarem synergii jest zainicjowany w Polsce program oczyszczania zatok – doświadczenie przedsiębiorców z Yancheng w obsłudze infrastruktury portowej może okazać się przydatne.

 

Lokalne władze szczególnie mocno postawiły na rozwój branży ekologicznej energii, a zwłaszcza na produkcję baterii i akumulatorów do elektrycznych samochodów. Zhou Shaoquan wyraził nadzieję, że te rozwiązania spotkają się z zainteresowaniem polskich firm działających w obszarze zielonej energii.

 

– Warto nawiązać współpracę w dziedzinie wysokich technologii. Chcielibyśmy, aby nasze stosunki gospodarcze rozwijały się równolegle do rozwoju nowych, zaawansowanych technologii – zaznaczył Majman.

 

Goście Pracodawców RP przyznali, że widzą znaczny potencjał współpracy gospodarczej właśnie w tym obszarze. – Już stworzyliśmy mocne podstawy do kontaktów biznesowych między naszym miastem  i regionem a polskimi przedsiębiorcami. Chcemy nadal korzystać z możliwości jakie one dają – zapewnił Zhou Shaoquan.

 

– W Chinach prawdziwa twarz polskiej gospodarki nie jest jeszcze znana. Z drugiej strony, sami Polacy często nie do końca zdają sobie sprawę z pełni możliwości biznesowych jakie daje wejście na chiński rynek – zwrócił uwagę Majman. – Miasto Yancheng ma szczególne związki gospodarcze z Polską, ponieważ region Jiangsu ma wyjątkowo duży udział w polskim eksporcie do Chin – aż 30%. Dlatego też możecie Państwo liczyć na naszą życzliwość i gotowość do współpracy – zakończył.

 

Wiceburmistrz Shaoquan wyraził zadowolenie z faktu, że udało się zidentyfikować obszary  rozwoju współpracy gospodarczej i zaprosił delegację polskich przedsiębiorców do Yancheng.