English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zdaniem Pracodawców RP strajk włoski zaszkodzi samym pracownikom

07-10-2010

Pracodawcy RP negatywne oceniają przeprowadzony w czwartek w sieciach hipermarketów strajk włoski.

 

- W naszej ocenie związkowcy zachowują się nieodpowiedzialnie – podkreśla ekspert prawa pracy Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Zaproponowana forma strajku włoskiego spowoduje szkodę w wizerunku konkretnego przedsiębiorcy. Przesadnie skrupulatne wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych (skwapliwe wyliczanie reszty w bilonie, powolne skanowanie towarów itp.), najbardziej zaszkodzi klientom, którzy mogą stracić dobrą opinię o danej sieci supermarketów.

 

Dalsze konsekwencje strajku włoskiego mogą dotknąć pracowników. – W celu złagodzenia strajku włoskiego pracodawcy mogą zdecydować się na wykorzystanie formy pracy tymczasowej, która jest dla nich bardziej korzystna i bezpieczniejsza. W związku z tym najbardziej ucierpią pracownicy etatowi, którzy mogą zostać wysyłani na urlop, właśnie na rzecz pracowników tymczasowych – podkreśla Adam Ambrozik. Oznacza to, że związki, które podkreślają, że walczą z pracą tymczasową tak prawdę skłaniają pracodawcę do korzystania właśnie z tej formy zatrudnianie.


Ponadto postulaty związkowców są wewnętrznie sprzeczne. Z jednej strony związkowcy żądają zwiększenia zatrudnienia i wprowadzenia etatowej pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, a z drugiej postulują wprowadzenie wolnych niedziele. Nie ma takiej możliwości, aby jednocześnie zwiększać zatrudnienie i ograniczać czas pracy.

 

Z prawami ekonomicznymi nie można walczyć. Branża handlowa cechuje się dużymi wahaniami koniunktury, a to wymusza elastyczność w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Biorąc pod uwagę jak mało elastyczne jest nasze prawo pracy nie można się dziwić, że pracodawcy korzystają z alternatywnych form zatrudnienia. - Związkowcy powinni raczej zainteresować się dbaniem o jak najlepsze warunki pracy, a nie kwestionować podstawowe zasady rynkowe – podkreśla Adam Ambrozik.

 

Związki zawodowe powinny przede wszystkim prowadzić dialog z pracodawcą zarówno na szczeblu zarządu jak i kierowników poszczególnych sklepów. - Podejmowanie działań godzących w podstawowe interesy pracodawcy, podważające ich pozycję konkurencyjną są nieodpowiedzialnością, której konsekwencje odczują sami pracownicy – podkreśla Adam Ambrozik.