English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Węgiel to szansa, na którą powinniśmy postawić – Wiceprezydent Pracodawców RP Remigiusz Nowakowski na Forum w Krynicy

07-09-2016

(zdjęcie: Tauron. Od lewej: Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii; Remigiusz Nowakowski, Prezes Tauron, Wiceprezydent Pracodawców RP; Grzegorz Ksepko, Wiceprezes spółki Energa)

 

– Węgiel nie musi być naszą największą słabością. To szansa, na którą powinniśmy postawić. Nie mamy innego naturalnego surowca, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne, stabilność dostaw i niezależność będącą fundamentem polityki energetycznej – ocenił Prezes Tauron i Wiceprezydent Pracodawców RP Remigiusz Nowakowski, uczestnik panelu „Megaprojekty, czyli krótka i długa perspektywa planowania w energetyce” na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

 

Tematem panelu była ocena ryzyka, kosztów i korzyści  związanych z największymi projektami polskiej energetyki.

 

– Nie my jesteśmy ostatnim Mohikaninem, jeśli chodzi o energetykę węglową. Jeśli spojrzeć na dane Eurostatu na temat wydobycia węgla w Europie, to Polska jest na drugim miejscu z udziałem 16 procent. Na pierwszym miejscu są Niemcy przy całej opowieści o tym jak realizują zielone inwestycje, jak starają się dbać o środowisko i realizują Energiewende – zwracał z kolei uwagę Prezes PGE Henryk Baranowski.

 

– Patrzymy strategicznie na nowe obszary, które dają pewne szanse. Elektromobilność to element, który dzisiaj wydaje się jeszcze być futurystyczną wizją. To jednak realny plan zabezpieczenia pokrycia spadającego popytu na energię elektryczną – ocenił Nowakowski.

 

– Elektromobilność to megaprojekt, który pozwoli na zmniejszenie ogromnych kosztów społecznych. To realne narzędzie działania. W perspektywie nastąpi poza tym wzrost udziału nowych źródeł energii – wskazywał. – Tylko duże koncerny energetyczne mają kompetencje by nad takimi wielkimi projektami pracować – podsumował Wiceprezydent Pracodawców RP.