English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz: Prywatna opieka medyczna obawia się systemu budżetowego

08-09-2016

Podczas sesji otwierającej VII Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy, uczestnicy zastanawiali się nad  organizacją systemu zabezpieczenia medycznego w Polsce. Gościem specjalnym  panelu pt. „Kształt i kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce” był unijny Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywienia Vytenis Andriukaitis. W dyskusji uczestniczyła Wiceprezydent Pracodawców RP i Prezes LUX MED Anna Rulkiewicz. Partnerem wydarzenia było EY.

 

Komisarz Vytenis Andriukaitis zwrócił uwagę na trzy priorytetowe działania Komisji w obszarze ochrony zdrowia: promocję, zapobieganie i ochronę. Podkreślił też znaczenie inwestycji w badania i rozwój, a także współpracy na szczeblu organizacji międzynarodowych.

 

Dyskutanci zwracali uwagę, że nowelizacja ustawy o działalności leczniczej (tzw. ustawa dekomercjalizacyjna) i zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia budują obraz całkowicie zmienionej ochrony zdrowia. Resort przewiduje wzrost nakładów publicznych do 6% PKB w 2024 r., nie wiadomo jednak, w jaki sposób zostaną sfinansowane.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza podkreślił, że obecnie najważniejsza jest kwestia kontraktowania świadczeń. Ministerstwo chce odejść od dotychczasowych praktyk i stworzyć sieć szpitali, w której będą funkcjonować zarówno jednostki publiczne jak i niepubliczne przez okres 4 lat.

 

Wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz przyznała, że prywatna opieka medyczna obawia się systemu budżetowego. Jej zdaniem nie zawsze w przypadku zmian pieniądze mogą być gwarantowane. Problemem jest brak wystarczających środków. Rulkiewicz podkreślała też wagę deklaracji wzrostu nakładów publicznych do 6% PKB w 2024 r., ponieważ ciągle jesteśmy krajem na dorobku i potrzebne są środki ze strony państwa.

 

Więcej informacji o panelu znajdą Państwo tutaj.