English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Świadomość profilaktyki zdrowotnej jest niewystarczająca, a dostęp do opieki medycznej utrudniony

09-09-2016

– Regulacje dotyczące badań medycyny pracy w obecnym kształcie funkcjonują w Polsce od niemal 20 lat i niezbędna wydaje się ich rewizja – oceniła Wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz podczas panelu „Rola pracodawców w systemie zdrowia publicznego” w czasie Forum w Krynicy. Jego uczestnicy próbowali odpowiedzieć między innymi na pytanie, jak w obliczu zmian demograficznych i trudności w dostępie do świadczeń medycznych pracodawcy mogą wesprzeć pracowników. Współorganizatorem panelu byli Pracodawcy RP i Lux Med.

 

Zmiany demograficzne, jakie zachodzą w naszym kraju, oznaczają, że liczba osób w wieku 60+ będzie w najbliższych latach gwałtownie rosnąć. Polacy już dzisiaj pracują bardzo długo. Jednocześnie świadomość profilaktyki zdrowotnej jest niewystarczająca, a dostęp do opieki medycznej utrudniony – przyznali uczestnicy panelu dyskusyjnego.

 

–  Regulacje dotyczące badań medycyny pracy w obecnym kształcie funkcjonują w Polsce od niemal 20 lat i niezbędna wydaje się ich rewizja. Potrzebujemy modyfikacji, których celem jest podniesienie standardów opieki nad pracownikiem poprzez opracowanie zintegrowanego modelu opieki profilaktycznej nakierowanej na wszystkie aspekty zdrowia pracowników. Badania w ramach medycyny pracy powinny umożliwiać wykrywanie chorób cywilizacyjnych powiązanych z pracą, dlatego konieczne są zmiany, które umożliwią działania profilaktyczne w tak szerokim wymiarze – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

 

Dzisiaj coraz częściej pracodawcy gwarantują opiekę medyczną swoim pracownikom i ich rodzinom, ale wciąż dotyczy to tylko pewnej części społeczeństwa. Zdaniem panelistów, choć badania z zakresu medycyny pracy są w Polsce obowiązkowe, to ich model jest archaiczny i nie wykorzystuje w pełni potencjału konsultacji medycznych.

 

W panelu wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Pracodawców, Instytutu Medycyny Pracy i Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

 

Więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj.