English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Szczyt G20 – gdy politycy zawodzą, o pomoc prosi się biznes

13-09-2016

Do tzw. władców tego świata dotarło wreszcie, że to przedsiębiorcy – ich inwencja, pomysłowość i pracowitość – są rzeczywistym kołem zamachowym rozwoju i wzrostu gospodarczego. Politycy mogą przedstawiać w świetle fleszy śmiałe plany, ale ich koncepcje mają jedną stałą przypadłość – wymagają wykonawców i finansowania. A gdy trzeba pieniędzy i kogoś do pracy, to wiadomo, do czyich drzwi państwo zapuka: oczywiście przedsiębiorców – o szczycie B20 w Chinach pisze w „Rzeczpospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

– Niestety, tego zrozumienia i ducha współpracy, które zaprezentowali politycy w Hangzhou, trudno mi szukać nad Wisłą. Co prawda padło w ciągu ostatnich miesięcy wiele zapowiedzi, ale gdy przyszła pora na konkrety, zrobiło się ciszej. Gdzie jest to włączenie społeczne i zapowiadane partnerstwo? Bo chyba nie w uchwalaniu niedopracowanych ustaw o dużym znaczeniu gospodarczym, często z ominięciem instytucji Rady Dialogu Społecznego? Ustaw, które – jak np. wiatrakowa – dobijają branże, albo jak ta o podatku handlowym – nie przynoszą oczekiwanych efektów – ocenia Malinowski.

 

– Dobrze, że byliśmy w Hangzhou. Mam jednak przykre wrażenie, że u nas w kraju mało kto dostrzega potrzebę i znaczenie zmiany podejścia polityków do przedsiębiorców, która w Hangzhou została bardzo mocno zaakcentowana – podsumowuje Prezydent Pracodawców RP.

 

Felieton jest dostępny tutaj.