English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kondycja zdrowotna pracowników jest kluczowa – Wiceprezydent Andrzej Mądrala w „Rzeczpospolitej”

13-09-2016

Kondycja zdrowotna obywateli ma bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność polskiej gospodarki. Zdrowi ludzie mogą pracować dłużej i efektywniej, bo nie korzystają tak często ze zwolnień i płacą składki, są gwarantem rozwoju – przekonują organizatorzy I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP, który odbędzie się 29 i 30 września w hotelu Sheraton w Warszawie.

 

– Mówiąc o ochronie zdrowia, najczęściej mamy na myśli problemy z finansowaniem służby zdrowia, kolejki do specjalistów, zadłużone szpitale. Tymczasem kluczowa jest kondycja zdrowotna pracowników – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

 

Pracodawcy RP chcą przekonać rządzących i przedsiębiorców, że dbanie o zdrowie pracownika to inwestycja o ogromnej stopie zwrotu: – I nie mamy tu na myśli wyłącznie opłacania abonamentów w prywatnej służbie zdrowia, ale akcje profilaktyczne. Uważamy też, że w każdym zakładzie pracy z ramienia zarządu powinna być oddelegowana osoba, która zajmie się koordynacją leczenia pracownika, kiedy ten zacznie chorować – tłumaczy Andrzej Mądrala.

 

Taka opieka nad pracownikiem jest opłacalna nie tylko dla zakładu pracy, ale i całej gospodarki, bo, jak wynika z badań, koszty choroby pracownika i związane z nią absencja, zwolnienia lekarskie, renty oraz obniżona wydajność w pracy mogą kosztować miliardy.