English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna już nie rozczarowują

19-09-2016

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w sierpniu o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, zaś roczna dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych osiągnęła poziom 7,8 proc. – wynika z najnowszych danych GUS.Najnowsze mocne odczyty wskaźników makroekonomicznych odzwierciedlających aktywność w polskim sektorze przemysłowym oraz handlu detalicznym są bardzo pozytywną odmianą w stosunku do zalewającej nas w ostatnim czasie fali publikacji rozczarowujących danych. Zmierzająca w kierunku wartości dwucyfrowych realna dynamika sprzedaży detalicznej może świadczyć o pojawieniu się długo oczekiwanego efektu programu Rodzina 500+ – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Odbicie rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w porównaniu z lipcem, choć bardzo imponująco wyglądające, było w znacznej mierze napędzane przez czynniki statystyczne, choć należy też podkreślić, że po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrosła ona o 5,1% r/r. W ujęciu miesiąc do miesiąca wartość produkcji sprzedanej przemysłu zwiększyła się o 3,3 proc., co i tak było największym sierpniowym wzrostem tego wskaźnika od 5 lat. W sierpniu ubiegłego roku zmalała ona zaś o 7,1 proc. Warto pamiętać, że rok temu mieliśmy do czynienia z przerwami w dostawach energii dla największych odbiorców, głównie przemysłowych, co przełożyło się na zmniejszenie aktywności w tym sektorze w okresie, z którym porównujemy naszą bieżącą sytuację.

 

    

 

Wyraźnie wzrosła również roczna dynamika sprzedaży detalicznej. Osiągnęła ona tym samym – liczona w ujęciu rok do roku oraz cenach stałych –  najwyższy poziom od kwietnia 2014 r. Wzrost konsumpcji wynika ze stosunkowo szybko rosnących dochodów dyspozycyjnych polskich gospodarstw domowych, które są napędzane przez korzystną sytuację panującą na rynku pracy oraz zakrojony na szeroką skalę program „Rodzina 500+”. Chociaż wypłata świadczeń wychowawczych trwa już od kilku miesięcy, do tej pory nie był szczególnie zauważalny jej wpływ na wartość sprzedaży detalicznej oraz spożycia indywidualnego. Jest całkiem prawdopodobne, że efekt ten właśnie zaczyna się ujawniać.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP