English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Składka na ZUS w takiej wysokości jak obecnie dla pracujących byłaby zbyt daleko idącym obciążeniem – Łukasz Kozłowski w „Rz”

20-09-2016

Drastyczne podniesienie składki na ZUS szczególnie mocno uderzyłoby w płacących 19-proc. liniowy podatek PIT.

 

W październiku rząd powinien przedstawić pierwsze założenia do projektu tzw. podatkoskładki. Możliwe, że wówczas poznamy także informację, jaki ZUS mają płacić osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Na razie rząd nie wyklucza, że także mikro i małe firmy zostaną objęte jednolitym podatkiem. I zamiast obecnego ryczałtu będę musiały płacić pewien określony odsetek dochodów. Byłaby to dosyć kontrowersyjna decyzja, choć ma swoje uzasadnienie. – Co do zasady wszystkie dochody osobiste z pracy powinny być opodatkowane na takich samych warunkach i progresywnie. Tymczasem obecnie obciążenie większości firm spada wraz ze wzrostem dochodów – wyjaśnia Mateusz Szczurek, b. minister finansów. Szczurek jest współautorem koncepcji jednolitego podatku przedstawionej w zeszłym roku przez PO, w której mikro i małe firmy wyłączono jednak spod zmian. – Kwestia obciążeń dla firm jest decyzją polityczną – zauważa Szczurek.

 

– Składka na ZUS w takiej wysokości jak obecnie dla pracujących byłaby dla firm zbyt daleko idącym obciążeniem –  podkreśla Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP. – W niektórych krajach zachodnich, owszem, stosuje się proporcjonalne do dochodów ozusowanie przedsiębiorstwa, ale maksymalna krańcowa stawka to 7–9 proc. –  podkreśla.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.