English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Obowiązujący model medycyny pracy nie odpowiada dzisiejszym potrzebom rynku

23-09-2016

Dwie trzecie Polaków uważa, że ich wydajność wzrosłaby wraz z poprawą stanu zdrowia, a 68 proc., że powinna o to zadbać ich firma. Obowiązujący model medycyny pracy nie odpowiada dzisiejszym potrzebom rynku. Zmiany, jakie w ostatnich 20 latach zaszły na rynku pracy, powodują, że system opieki zdrowotnej nie obejmuje ogromnej liczby pracujących.

 

W badaniach przeprowadzonych na potrzeby międzynarodowego raportu Bupa „Zdrowie w miejscu pracy” aż 66 proc. Polaków odpowiedziało, że ich wydajność w pracy wzrosłaby wraz z poprawą stanu zdrowia. Z kolei w najnowszym badaniu Bupa „Attitudes towards ageing” („Podejście do starzenia się”) przedstawiającym oczekiwania i obawy związane ze zbliżaniem się do wieku senioralnego, aż 68 proc. respondentów z Polski wyraża pogląd, że pracodawca powinien pomóc im zadbać o zdrowie i dobrą kondycję.

 

Zbieżne wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA: nawet 66 proc. Polaków chciałoby długo być aktywnych zawodowo. Jednocześnie tylko 45 proc., biorąc pod uwagę swój obecny stan zdrowia, twierdzi, że jest to realne. Ponad 90 proc. respondentów wskazało, że kwestia właściwej opieki zdrowotnej jest „bardzo ważna” lub „raczej ważna” dla ich pozostania na rynku pracy.

 

Polacy chcieliby więc jak najdłużej utrzymać aktywność zawodową, ale boją się, że zdrowie im na to nie pozwoli. Zdaniem Anny Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP i prezes Grupy LUX MED, elementem systemu ochrony zdrowia, który mógłby być zdecydowanie lepiej wykorzystany do zapewnienia zdrowia obywatelom, jest medycyna pracy: – W Polsce w ramach opieki medycznej nad pracownikami są prowadzone regularne kontrole stanu zdrowia, na podstawie których pracownicy uzyskują zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Ale bardziej rozwinięte kraje od dawna idą o krok dalej: priorytetem nie są jedynie aspekty bezpośrednio związane z pracą, takie jak choroby zawodowe czy wypadki przy pracy, ale wszystkie elementy zdrowia osoby pracującej, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób cywilizacyjnych – mówi Anna Rulkiewicz.

 

O tym, dlaczego system dodatkowej refundacji leków w programach zdrowotnych pracodawców jest korzystnym rozwiązaniem dla państwa i jakich zmian wymaga ochrona zdrowia, dyskutować będą eksperci podczas I Kongresu Zdrowia Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, który odbędzie się 29–30września w warszawskim hotelu Sheraton pod patronatem „Rzeczpospolitej”.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.