English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nie idźcie tą drogą…

26-09-2016

– To, że lekceważenie zdrowia może drogo kosztować, to chyba prawda znana wszystkim. Zaszkodzić mu można jednak na dwa sposoby. Pierwszy, typowy dla ogółu obywateli, to zwykłe zaniedbanie zdrowia tak, że organizm odmawia posłuszeństwa – pisze w „Rzeczpospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Drugi sposób charakterystyczny jest dla polityków odpowiedzialnych za kondycję społeczeństwa. Polega on na tym, że nieumiejętnie obchodząc się z problemami ochrony zdrowia, fundują oni sobie polityczną zarazę, gorszą od dżumy i cholery razem wziętych. I kiedy w ubiegły wtorek zobaczyłem telewizyjnego newsa ze spotkania premier Beaty Szydło z pielęgniarkami w Centrum Dialogu Społecznego, zadrżałem. Oto bowiem pani premier, której swoją drogą życzę najlepszego zdrowia, wykazała objawy tej przypadłości – dodaje.

 

Prezydent Pracodawców RP zwraca uwagę, że do rozmów nie zaproszono przedstawicieli pracodawców. – A przecież bez wszystkich trzech stron, czyli pracodawców, pracowników i rządu nie ma co mówić o dialogu społecznym, szczególnie w kwestiach płac. To raczej jakieś niezobowiązujące spotkanie przy kawie i ciasteczkach, zgodnie z popularną retoryką z branży konstytucyjnej. Dlaczego pracodawcy muszą brać udział w takich rozmowach? A kto organizuje opiekę zdrowotną? Pracodawcy! Kto zatrudnia pracowników? Pracodawcy! Skąd się biorą wynagrodzenia pracowników? Z kontraktów, które NFZ zawiera z pracodawcami! Chyba że pani premier będzie z budżetu finansować wszystkie ewentualne podwyżki, zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych, a wówczas to co innego – ironizuje Malinowski.

 

– Wierzę głęboko, że kłopoty polskiego zdrowia można rozwiązać pokojowo i merytorycznie. Deklarujemy wsparcie dla takiej dyskusji. Nie jest to jednak możliwe, gdy będzie się eliminować z niej poszczególnych partnerów. Dlatego apeluję słowami „klasyka”– nie idźcie tą drogą. Nie idźcie, bo to po prostu nie jest dobre dla zdrowia – konkluduje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.