English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

II edycja konferencji „Podkarpacie dla biznesu” – w Rzeszowie o wsparciu dla przedsiębiorczości

26-09-2016

– Przedsiębiorczość jest niezbędna do tworzenia warunków umożliwiających optymalne wzmocnienie i wykorzystanie kapitału terytorialnego w celu zbudowania trwałej zdolności konkurencyjnej i poprawy życia mieszkańców naszego kraju – podkreśliła Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart na otwarciu konferencji „Podkarpacie dla biznesu”, która odbyła się 22 września br. w Rzeszowie.

 

Konferencja była adresowana do przedsiębiorców, pracodawców,  osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz zainteresowanych prowadzeniem biznesu w województwie podkarpackim.  Uczestnicy mieli okazję zapoznać się m. in. z prelekcją o Społecznej Podkarpackiej Akademii Najlepszych Praktyk – inicjatywie, której celem jest przekazywanie mieszkańcom regionu zintegrowanego wsparcia w dostępie do informacji oraz współpraca z instytucjami, organizacjami i podmiotami realizującymi zadania publiczne. Skupiono się także na zagadnieniach prawnych, kwestiach dotyczących wsparcia dla biznesu  i przedsiębiorczości  oraz praktycznych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej.

 

– Dziś nasz kraj składa się z rozwiniętych wysp – takich jak choćby Dolina Lotnicza – i niezbyt rozwiniętego „interioru”. Jaka jest recepta na ten niekorzystny stan? Naszym, Pracodawców RP zdaniem, realną szansą zmian jest Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizacja Strategii, mądre oparcie się na innowacjach i ugruntowanych lokalnych specjalizacjach, pozwolą wyrównać poziom rozwoju i zmniejszyć różnice społeczno-gospodarcze. Strategia np. przewiduje wzmocnienie Doliny Lotniczej oraz postawienie na rozwój technologii lotniczych. To ważne, aby wspierać mocne strony i budować przewagę konkurencyjną tam, gdzie już dziś jesteśmy rozpoznawalni na rynkach zagranicznych. Ważne też, by rozwój jednej branży przekładał się na lepsze warunki dla wzrostu innych. W ten sposób można osiągnąć jeden z kluczowych celów Strategii i pokonać jedną z największych barier rozwojowych Polski – zapewnić zrównoważony wzrost wszystkich regionów – podkreślał Dariusz Kapusta, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP.

 

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie oraz Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego.

 

(źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, materiały własne)

 

Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki (Fot. Marian Misiakiewicz)

 

(Fot. Marian Misiakiewicz)