English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Programy refundacji leków dla pracowników to korzyść dla wszystkich

29-09-2016

 

W wielu krajach pracodawcy – świadomi, że inwestycja w zdrowie pracowników jest także w ich interesie – oferują indywidualne i grupowe korporacyjne ubezpieczenia zdrowotne, które uzupełniają publiczny system refundacji leków.

 

Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich: pacjentów,  systemu ochrony zdrowia, pracodawców i państwa. Najwyższa pora upowszechnić dodatkowe refundacje leków także w naszym kraju. O tym, jak to zrobić dyskutowali uczestnicy panelu „Dodatkowa refundacja leków w programach zdrowotnych pracodawców” na I Kongresie Zdrowia Pracodawców RP: Ewa Grenda (Roche Europe), Jolanta Jakóbczyk (PKO Bank Polski), Aleksandra Leśniańska (Grupa BeWell), Jakub Szulc (EY) oraz Jerzy Gryglewicz (Uczelnia Łazarskiego).

 

– Duże koncerny bardzo starają się rozwijać w sposób zrównoważony, zgodnie z zasadami CSR. Dla Roche ludzie to podstawowy kapitał. Trzeba koncentrować się na profilaktyce i promocji zdrowego trybu życia,  a nie tylko na leczeniu – chyba, że w danym kraju, jak w Polsce, dostęp do podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej jest utrudniony – podkreślała Ewa Grenda z Roche Europe. – Zarząd firmy powinien być osobiście zainteresowany kwestiami zdrowia i być przykładem troski o zdrowie – swoje i pracowników – dodała.

 

– Myślę, że struktura firmy powinna uwzględniać stanowisko osoby odpowiedzialnej za zdrowie pracowników – oczywiście w pionie HR, może nawet na stanowisku dyrektora – oceniła Jolanta Jakóbczyk z PKO Banku Polskiego.

 

– Dzisiaj obowiązująca retoryka głosi, że państwo zaspokoi wszystkie potrzeby zdrowotne. Broń Boże! Po pierwsze, bo państwa na to nie stać. Po drugie – jest ono niewydolne regulacyjnie. Należy dążyć do tego, by prywatne ubezpieczenia zdrowotne nie były suplementarne – czyli nie były w praktyce ubezpieczeniami od niewydolności systemu publicznego – lecz by miały one charakter komplementarny mówił z kolei Jakub Szulc z EY.