English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Naginanie prawa przez organy podatkowe to skandal

08-10-2010

 

Jak wynika z medialnych informacji, organy skarbowe naginają prawo podczas kontrolowania przedsiębiorców. Urzędnicy przeprowadzają czynności kontrolne np. jeden dzień, następnie następuje kilkudniowa przerwa i znowu kontrolują jeden dzień. Jednocześnie nie wliczają przerw do czasu trwania kontroli.

 
- Przypominamy, że przepisy podatkowe jasno wskazują, że dniem rozpoczęcia kontroli jest doręczenie upoważnienia, a dniem zakończenia kontroli doręczenie protokołu. Okres pomiędzy tymi zdarzeniami wlicza się do czasu trwania kontroli – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. I nie ma tu znaczenia fakt, czy przez cały ten czas urzędnicy prowadzili czynności kontrolne. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa maksymalny czas trwania kontroli w jednym roku kalendarzowym. Praktyka organów skarbowych ma na celu ominięcie tych przepisów. Jak pokazuje życie, samowola urzędnicza i chęć utrudnienia życia przedsiębiorcom wygrywają nawet z najlepszym prawem.
 
Ostatnia nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zwiększyła ochronę przedsiębiorców przed uciążliwościami kontroli. - Urzędnicy robią jednak wszystko, by nadal uprzykrzać firmom życie. W naszej ocenie takie działania organów skarbowych są bezprawne. Tyle tylko, że szczególnie mali i mikroprzedsiębiorcy są tak naprawdę bezsilni wobec samowoli urzędników. Ci ostatni nadal nie chcą zrozumieć, że bez rozwoju przedsiębiorczości nie da się podnosić poziomu życia obywateli – mówi Piotr Rogowiecki.