English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zdrowie może napędzać gospodarkę, ale niezbędne jest trafne diagnozowanie potrzeb zdrowotnych

29-09-2016

 

Państwo może być drogie i niesprawne, ale państwo tanie na pewno nie będzie wydajne – także w ochronie zdrowia – zgodzili się uczestnicy panelu „Czy medycyna może być motorem gospodarki?” w czasie I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

 

– Mamy absolutnie fundamentalny problem z diagnozowaniem sytuacji w systemie ochrony zdrowia – to dotyczy w zasadzie każdej ekipy rządzącej – zauważył Jakub Szulc z EY.

Krzysztof Chlebus, Prezes Zarządu Centrum Innowacji Medycznych, zgodził się, że choć zrozumienie systemu ochrony zdrowia wśród decydentów się poprawia, to wciąż niestety brakuje rzetelnych danych o zdrowiu w Polsce w najbardziej podstawowych kwestiach.

 

– Aby medycyna była motorem gospodarki, niezbędna jest stabilność legislacyjna – zresztą dotyczy to wszystkich inwestycji – podkreślił Marcin Pakulski z American Heart of Poland.

 

– Kto pierwszy zwrócił uwagę na wpływ zdrowia pracowników na gospodarkę? Pracodawcy – przypominał z kolei Prezes Zarządu Enel Med Adam Rozwadowski. Odniósł się również do opinii, że służba zdrowia nie powinna działać dla zysku.  Jego zdaniem nie ma takiego zjawiska jak działalność medyczna nie dla zysku – każdy go potrzebuje. Pytanie tylko, na co jest on przeznaczany: jeśli na działalność statutową, to wszystko jest w najlepszym porządku – a w opinii Rozwadowskiego tak właśnie jest w wypadku znacznej większości prywatnych podmiotów medycznych.