English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Inwestycja w zdrowie to inwestycja w gospodarkę – to nie frazes, to czysta ekonomia

30-09-2016

 

– Wydatki na zdrowie mogą i powinny być dobrą inwestycją. Trzeba raz na zawsze skończyć z traktowaniem zdrowia wyłącznie jako kosztu dla budżetu. Zdrowie obywateli to jeden z fundamentów rozwoju gospodarczego kraju, jego zamożności! – mówił Prezydent Andrzej Malinowski otwierając drugi dzień I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

 

Frazes „dbanie o zdrowie się opłaca” wszyscy znają, ale mało kto, oprócz nas przedsiębiorców, rozumie go właściwie. My – owszem. Wiemy, że każda złotówka poświęcona zapobieganiu chorobom, przeznaczona na szybkie leczenie chorób, gdy się one pojawiają, na wprowadzanie jak najefektywniejszych i najszybszych metod leczenia - to złotówka dobrze zainwestowana. Powtórzę – zainwestowana, nie tylko wydana – podkreślił Malinowski.

 

Prezydent Pracodawców RP zaznaczył, że dzięki zaawansowanym technologiom innowacyjna medycyna zmienia choroby śmiertelne w przewlekłe, a przewlekle chorym daje szansę wyleczenia. Choć innowacje kosztują dużo, to i tak mniej niż konsekwencje chorób: wyłączenie pracownika z rynku pracy czy zaangażowanie członków rodziny w opiekę nad chorym – a przez to również pośrednio ograniczenie ich aktywności zawodowej.

 

Malinowski zidentyfikował również cztery kluczowe obszary zmian w systemie ochrony zdrowia: podniesienie jakości ochrony zdrowia osób starszych, inwestycje w zdrowie młodych, Innowacyjne leczenie oraz świadomego i długofalowe budowanie wykwalifikowanej kadry.

 

– Mamy wiedzę, mamy przygotowanie merytoryczne. Zadaniem dla nas wszystkich jest teraz uświadomić decydentów, że powinni podążyć w kierunku jaki wskazujemy – podsumował.

 

– Liczymy, że ten kongres zmieni – już zmienia – debatę publiczną o systemie ochrony zdrowia i pokaże siłę dialogu społecznego oraz wymierne rezultaty dyskusji, w której wszystkie zainteresowane strony mogą sformułować i wyartykułować swoje stanowiska – dodał doradca Prezydenta Pracodawców RP Robert Mołdach.

 

Ponadto, na zakończenie otwarcia drugiego dnia I Kongresu Zdrowia, Wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala zaprezentował osiągnięcia pierwszych trzech lat funkcjonowania "Zdrowego Zdrowia" eksperckiego forum dialogu na temat systemu ochrony zdrowia w Polsce.