English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

GPS Przedsiębiorcy: Rekordowy poziom optymizmu w ocenach sytuacji na rynku pracy

05-10-2016

Ostatnie dane GUS ujawniły najniższy od ćwierćwiecza poziom bezrobocia rejestrowanego – na koniec sierpnia wyniósł on 8,5% (podczas gdy w czerwcu 1991 roku stopa bezrobocia wyniosła 8,4%). W porównaniu do lipca 2016 roku notujemy spadek o 0,1p.p. a w stosunku do sierpnia 2015 roku – o 1,4p.p.). Na koniec sierpnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 1346,9 tys. bezrobotnych, co oznacza spadek o 14,6 tys. w porównaniu z lipcem (wówczas było to 1361,5 tys.). Na poziomie województw najlepszą sytuację na ryku pracy odnotowano w wielkopolskim (stopa bezrobocia 5,2%), śląskim (6,8%) i małopolskim (6,9%). Natomiast najwyższy poziom bezrobocia zanotowano w warmińsko-mazurskim (13,9%).

 

Dane statystyczne znajdują odzwierciedlenie w badaniach sondażowych, które pokazują sytuację na rynku pracy w opiniach Polaków. Według wrześniowego badania TNS Polska, analizowanego w ramach projektu „GPS Przedsiębiorcy”, 49% Polaków z optymizmem ocenia sytuację na krajowym rynku pracy, twierdząc, że można znaleźć pracę. W stosunku do poprzedniego miesiąca notujemy wzrost optymizmu w ocenach aż o 7p.p. (jednocześnie jest to najwyższy wskaźnik optymizmu od listopada 2008, kiedy przyjmował wartość 60% – stopa bezrobocia wynosiła wówczas 9,1%). Niemal wszyscy w tej grupie (46%) uważają jednak, że co prawda można bez większych kłopotów znaleźć pracę, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. Jedynie 3% badanych wyraża opinię, że bez większych kłopotów można znaleźć pracę satysfakcjonującą.

 

Po raz pierwszy też od ośmiu lat, odsetek badanych oceniających sytuację na rynku pracy umiarkowanie pozytywnie (można bez większych kłopotów znaleźć pracę, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało) jest wyższy niż odsetek twierdzących, że trudno jest obecnie o znalezienie jakiejkolwiek pracy (opinię taką wyraża 40%), co odzwierciedla pozytywny trend zmiany poziomu bezrobocia widoczny w danych GUS. Przed miesiącem na trudności w znalezieniu pracy wskazywało 42% badanych a we wrześniu 2015 – 47%. O tym, że w ogóle nie można znaleźć pracy mówi 5% Polaków (to również rekordowo niski odsetek). Przed miesiącem na całkowity brak możliwości znalezienia pracy wskazywało 11% badanych a przed rokiem – 14%.

 

(źródło: TNS Polska, GUS)