English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Spotkanie z delegacją Biura Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Nevady

10-10-2016

W piątek, 7 października 2016 r., w siedzibie Pracodawców RP gościła delegacja Biura Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Nevady na czele z Panem Krisem Sachezem,  Dyrektorem ds. Handlu Międzynarodowego. W skład delegacji wchodzili również Pan John Petkus, Konsul Honorowy RP w stanie Nevada, Pan Jakub Mędrala, Dyrektor Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Nevadzie oraz Pani Erica Adler z Biura Gubernatora Nevady. Delegacja została przyjęta przez przedstawicieli Pracodawców RP: Wiceprezydenta Wykonawczego Janusza Pietkiewicza, Doradcę Prezydenta ds. Zagranicznych Sławomira Majmana oraz Doradcę Prezydenta ds. Amerykańskich Pawła Pietrasińskiego.

 

Podczas spotkania ustalono ramy współpracy pomiędzy biurem oraz Pracodawcami RP, której głównym celem będzie przybliżenie polskim przedsiębiorcom warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Nevadzie. Jest to jeden z najprężniej rozwijających się stanów USA, kładący nacisk na przyjazne otoczenie biznesu, niskie koszty prowadzenia firmy oraz łatwą dostępność do mentorów biznesu oraz administracji stanowej. Szybkiemu wzrostowi gospodarki Nevady sprzyja również silne wsparcie dla rozwoju centrów innowacji (akceleratorów i inkubatorów biznesu), napływ wiodących przedsiębiorstw, liderów sektora nowoczesnych technologii (m.in. Switch, Apple, Tesla, Panasonic, Amazon) oraz bliskość Doliny Krzemowej.

 

Delegacja z USA jako główne zalety stanu wymieniła łatwość dostępu do rynku, rozwinięte mechanizmy wsparcia dla biznesu oraz wygodnie ukształtowane kanały dystrybucji, specjalnie dostosowane dla przedsiębiorstw sektora MŚP.

 

Wsparcie dla innowacji i nowych technologii stało się jednym z priorytetów Gubernatora Nevady Briana Sandovala – z jego inicjatywy w Reno utworzono Centrum Innowacji Uniwersytetu Nevady. W Centrum mieszczą się Nevada Advanced Autonomous Systems Innevation Center oraz Nevada Industry Excellence (NAASIC), które mają być w założeniu centrum rozwoju i komercjalizacji technologii systemów autonomicznych (obejmujących zrobotyzowane systemy naziemne, powietrzne i podwodne – takie jak roboty przemysłowe, autonomiczne samochody, drony). W Innevation Center zainwestowała firma Switch, upatrując w nim zaplecza technologicznego dla swojego nowego data center, które powstaje w okolicach Reno. W Centrum uruchomiona została także dedykowana polskim firmom powierzchnia akceleracyjna, zarządzana przez Polsko-Amerykańską Izbę Gospodarczą w Nevadzie i wspierana przez WPHI Ambasady RP w Waszyngtonie.

 

Warto również dodać, że znajdujący się na terytorium Nevady Tahoe-Reno Industrial Center (TRIC) jest największym parkiem technologicznym na świecie, zajmującym ponad 43300 hektarów. Firma TESLA wybudowała w TRIC największą na świecie fabrykę baterii – tzw. Giga Factory.