English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Stanowisko Pracodawców RP w sprawie zakupu śmigłowców dla polskiej armii

11-10-2016

Pracodawcy RP oczekują, że nowy przetarg na dostawę śmigłowców spełni wszystkie oczekiwania związane z interesami polskiej gospodarki. Kwestie inwestycji w przemysł, transfer nowoczesnych technologii oraz współpraca z polskimi instytucjami naukowymi – stanowią elementy kontraktu tak samo istotne jak najwyższa jakość wyposażenia oddawanego naszym żołnierzom.

 

Według Pracodawców RP opinie o negatywnych konsekwencjach zakończenia rozmów z Airbusem w postaci wystawienia na szwank obronności Polski, zniszczenia dobrych relacji z Francją - są przesadzone i nadmiernie eksploatują polityczny wymiar kontraktu. Takie oceny zdają się zupełnie nie uwzględniać gospodarczego wymiaru zakupu śmigłowców i pomijają konieczność zaspokojenia oczekiwań Polski związanych z rozwojem rodzimego przemysłu przy transakcji o wartości 13 miliardów złotych.

 

W ocenie Pracodawców RP stosunki polsko-francuskie w długofalowej perspektywie nie ulegną pogorszeniu, ponieważ sprawa śmigłowców jest tylko jednym z wielu obszarów zainteresowań łączących Warszawę i Paryż. Należałoby się raczej skupić na wsparciu dla innych wspólnych pomysłów, jak choćby na planowanej inwestycji Francji w polski przemysł stoczniowy i planów produkcji na terenie naszego kraju nowoczesnych okrętów podwodnych.

 

Dlatego popieramy ideę rozpisania nowego przetargu, w którym obok przesłanek militarnych, będą uwzględnione i spełnione polskie interesy gospodarcze. Przy poszukiwaniu dostawcy nowych śmigłowców Pracodawcy RP apelują o uznanie za priorytety: bezpieczeństwa naszego państwa oraz jego rozwoju gospodarczego. Celowe byłoby również oddzielenie od sprawy przetargu sfery doraźnej polityki krajowej i zagranicznej. Przetarg na śmigłowce będzie bowiem projektem przez długie lata oddziałującym zarówno na sprawy polskiego bezpieczeństwa narodowego jak i na gospodarkę naszego kraju.

 

Zdaniem Pracodawców RP nowy przetarg musi zarówno w krótkim czasie zaopatrzyć armię w śmigłowce, ale także dać długotrwały impuls rozwojowy narodowej gospodarce. Warunkiem, który powinien zostać przy tym spełniony, jest produkcja zamówionych śmigłowców na terenie naszego kraju. Tak właśnie czyni większość nowoczesnych państw, dostrzegając zależności między nabyciem odpowiedniego wyposażenia dla wojska i możliwościami, jakie tego typu rządowe zamówienia dają krajowym gospodarkom.

 

Zgadzamy się ze słowami Premier Beaty Szydło, która odwiedzając zakłady PZL-Świdnik S.A. podkreśliła, że „polski przemysł ma być nie tylko kołem zamachowym rozwoju gospodarczego tutaj w Polsce, ale ma również dawać równe szanse rozwoju dla polskich firm, które mają konkurować z najlepszymi na świecie.” W opinii Pracodawców RP Premier Szydło trafnie zauważyła, że świdnickie zakłady należą do zagranicznego właściciela, lecz tworzy on miejsca pracy w Polsce i tu też płaci podatki.

 

Jako Pracodawcy RP chcemy w dyskusji nad nowym przetargiem podkreślić społeczny aspekt inwestycji w rodzimą gospodarkę, czyli wzrost zatrudnienia, współpracę przemysłu z uczelniami wyższymi przy edukacji wyspecjalizowanych pracowników oraz rozwój sektora innowacyjnych technologii. Istotną rolę odgrywają również kwestie podatkowe, ponieważ część z zainwestowanych w kraju środków wróci do budżetu w formie podatków.

 

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej