English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kierunek prac nad reformą podatkową wskazuje, że ma ona cele fiskalne

12-10-2016

Odnoszę wrażenie, że ta koncepcja podporządkowana jest polityce społecznej, bez oglądania się na politykę gospodarczą. A to duży błąd – tak Andrzej Malinowski ocenia jednolity podatek w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

 

Co pana najbardziej uderza w koncepcji jednolitego podatku?

Andrzej Malinowski: Co do zasady pomysł zastąpienia różnych danin publicznych jednym podatkiem jest bardzo słuszny i ciekawy. Może znacząco wpłynąć na uproszczenie i zmniejszenie kosztów administracyjnych ponoszonych przez firmy. Jednak trzeba wyraźnie powiedzieć, że kierunek prac nad reformą pokazuje, iż ma ona cele fiskalne.

 

Ale to mają być zmiany neutralne dla budżetu.

Neutralne dla budżetu, czyli niosące wzrost obciążeń dla przedsiębiorców. Trzeba stanowczo przeciw temu zaprotestować. Wyższe obciążenia zniechęcą przedsiębiorców do podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej. Bez wątpienia taka koncepcja jednolitego podatku wpłynie negatywnie na tempo i jakość naszego rozwoju gospodarczego. Rząd tak poważnych reform nie może robić na zasadzie prowizorki, bez oszacowania wszystkich skutków. Odnoszę wrażenie, że ta koncepcja podporządkowana jest polityce społecznej, bez oglądania się na politykę gospodarczą. A to duży błąd.

 

Wywiad jest dostępny tutaj.