English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Konfiskata rozszerzona – najpierw ochrona przedsiębiorców, potem nowe mechanizmy

14-10-2016

10 października br. odbyła się zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości konferencja  na temat wprowadzenia do polskiego systemu prawnego konfiskaty rozszerzonej – nowej instytucji zabezpieczającej interes skarbu państwa w walce z przestępczością zorganizowaną. W wydarzeniu uczestniczył ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

Na konferencji przedstawiono przedmiotowe rozwiązania, które mają być stosowane w celu skutecznej identyfikacji i zabezpieczenia majątku pochodzącego z działalności przestępczej.

 

– Przedstawione założenia funkcjonowania konfiskaty wydają się słusznym kierunkiem. Niemniej jednak duże obawy budzą poszczególne zapisy projektu ustawy, które mogą zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu przedsiębiorców. W pierwszej kolejności państwo powinno zabezpieczyć interes przedsiębiorców przed działaniem zorganizowanych struktur przestępczych – przygotować pracowników prokuratur i organów administracji w do prawidłowego rozpoznawania przestępstw – a dopiero potem wprowadzić mechanizm konfiskaty – ocenia Korzeb.