English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Więcej związkowców z pełną ochroną

18-10-2016

Przedsiębiorcy przerażeni szykowaną w rządzie nowelą ustawy o związkach zawodowych już zapowiadają skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy – informuje „Rzeczpospolita”.

 

Nowelizacja, której projekt przygotowało Ministerstwo Pracy, ma wprowadzić możliwość wstępowania do związku zawodowego osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. Nieoficjalnie pracodawcy nazywają ustawę „kosztownym kuriozum”. Obawiają się wysypu związków w firmach, co zwiąże im ręce i narazi na straty.

 

Zdaniem Pracodawców RP ustawa jest „w 90 proc. prozwiązkowa”. – Psuje poprzednią ustawę o związkach i zachęca do patologii, która służyć będzie wyłącznie ochronie zatrudnienia. A płacić mają za to przedsiębiorcy – mówi Monika Gładoch, ekspert organizacji. Przypomina, że rząd na sugestię związków zaostrzył też kary za zwolnienie związkowca na kontrakcie. – Ponadto w ustawie założono, że każda taka umowa (zlecenia lub o dzieło – red.) ma na celu obejście prawa pracy. A tak przecież nie jest – mówi Gładoch.