English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wrześniowe rozczarowanie płacowe

18-10-2016

Jak wynika z najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe we wrześniu o 3,9 proc. niż przed rokiem, podczas gdy poziom zatrudnienia utrzymywał się na o 3,2 proc. wyższym poziomie w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. – Dane te są rozczarowujące jeśli chodzi o dynamikę płac, natomiast zupełnie zadowalające gdy mowa o tempie wzrostu zatrudnienia. Spowolnienie płacowe, jakie obserwujemy, bez wątpienia nie wpisuje się typowy schemat ożywienia na rynku pracy, w którym niskiemu bezrobociu towarzyszy narastająca presja płacowa – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Od kilku miesięcy mamy do czynienia z osłabianiem się wielu kluczowych wskaźników makroekonomicznych odzwierciedlających kondycję polskiej gospodarki. Rynek pracy pozostawał jasnym punktem na tym coraz ciemniejszym tle. Także i w tym obszarze zaczynają pojawiać się jednak pierwsze niepokojące oznaki spowolnienia. O ile bezrobocie nadal szybko się zmniejsza, osiągając nienotowane od dekad poziomy, nie wygenerowało to do tej pory szczególnie silnego impulsu płacowego. Co więcej, poczynając od czerwca nominalna dynamika wynagrodzeń systematycznie się obniża.

 

Jeżeli nie dojdzie do odblokowania inwestycji prywatnych i publicznych, można obawiać się, że wkrótce to spowolnienie stanie się również widoczne w danych o bezrobociu. Gdyby zaś w nieodległej przyszłości nastąpiła odbudowa nakładów na środki trwałe, istnieje szansa na powrót szybszego wzrostu wynagrodzeń oraz kontynuację ożywienia na rynku pracy. W warunkach wygasającej deflacji rośnie też rola czynnika dynamiki nominalnych wynagrodzeń jako jedynej siły napędowej wzrostu realnych dochodów gospodarstw domowych.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP