English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Podniesienie podatków dla samozatrudnionych zaszkodzi małym firmom

19-10-2016

 

Pomysł, by w imię walki z fikcyjnym samozatrudnieniem podnieść podatki dla wszystkich przedsiębiorców, jest absurdalny – komentują eksperci. – Jeśli wszyscy samozatrudnieni mieliby płacić większe podatki niż obecnie, oznaczałoby to, że w imię walki z patologią na rynku pracy rząd rzuca kłody pod nogi całej naszej drobnej przedsiębiorczości – komentuje dla „Rzeczpospolitej” Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

– Trudno to uznać za rozsądny pomysł. By ograniczyć nadużycia, wystarczy wykorzystać istniejące już instrumenty – dodaje.

 

– Patologie w samozatrudnieniu na pewno są, ale ich skala nie wydaje się na tyle duża, by uzasadnić użycie tak ostrych instrumentów, jak podniesienie obciążeń dla wszystkich – wtóruje Tomasz Wróblewski, prezes firmy doradczej Grant Thornton.

 

– Wbrew pojawiającym się opiniom samozatrudnienie w Polsce wcale nie jest wynikiem masowej ucieczki z etatów na firmy, by obniżyć sobie podatek, tylko przede wszystkim efektem naszej przedsiębiorczości – podkreśla Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.