English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

W Seulu o polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej

19-10-2016

W czasie Misji Gospodarczej Pracodawców RP do Seulu (18-19.10 2016 r.), organizowanej wspólnie z Ministerstwem Rozwoju z okazji uruchomienia przez PLL LOT pierwszego bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą i Seulem, polscy przedsiębiorcy wzięli udział w seminarium informacyjnym z udziałem ekspertów w dziedzinie rynku i gospodarki Korei, uroczystej Gali PLL LOT oraz w spotkaniach B2B. Podpisano też Memorandum of Understanding pomiędzy Pracodawcami RP i the Federation of Korean Industries.

 

Polscy przedsiębiorcy wzięli udział w seminarium informacyjnym z udziałem ekspertów w dziedzinie rynku i gospodarki Korei, zorganizowanym specjalnie na potrzeby polskiej delegacji. Spotkanie otworzyli wspólnie Doradca Prezydenta Pracodawców RP Sławomir Majman oraz I Sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Seulu Wiesław Mołdawa, a jako pierwszy głos zabrał Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Krzysztof Senger, który zaprezentował zgromadzonym główne założenia rządowego planu wspierania eksportu.

 

Przedstawiciele Invest Korea – departamentu KOTRA (Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji) – obszernie zaprezentowali możliwości inwestycyjne oraz udogodnienia oferowane przez władze koreańskie dla zagranicznych inwestorów. Pani Da Hee Jeong, Dyrektor Promocji Invest Korea oraz Pani Esther Oh z Departamentu Inwestycji, przedstawiły główne silne punkty gospodarki koreańskiej, podkreślając znaczenie potencjału płynącego z powiązań rynku Korei z innymi gospodarkami w regionie, silne zorientowanie na innowacje i wysokie technologie oraz szereg obowiązujących porozumień o wolnym handlu (m.in. z UE, USA oraz Chinami).

 

Dr Marceli Burdelski, Wiceprezydent Towarzystwa Azji i Pacyfiku i specjalista od spraw dalekowschodnich, wygłosił wykład pt. „Korea Polskimi oczami” a Joachim Nowak, Prezes Nowak & Partner, przedstawił praktyczne aspekty prowadzenia biznesu w Korei.

 

 

Następnym punktem programu polskiej delegacji był udział w uroczystej Gali PLL LOT z okazji uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Seulu. Prezes PLL LOT Rafał Milczarski zaprezentował nowe połączenie pomiędzy Polską i Koreą jako znakomitą szansę do dalszego rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych z naciskiem na możliwość zwiększenia obecności polskich produktów na rynku koreańskim.

 

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślił rolę Polski jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej i zaznaczył, że utworzenie bezpośredniego połączenia lotniczego z Koreą, a wcześniej z Japonią, to wyraźny znak, że Polska stawia na rozwój kontaktów handlowych z tą częścią świata. Po części promocyjnej rozpoczęła się główna część Gali, uświetniona koncertem utworów Chopina.

 

 

 

Forum Gospodarcze Polska-Korea, organizowane przez Pracodawców RP, Ambasadę RP w Seulu, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Seulu oraz KOIMA (Korea Importers Association) i FKI (Federation of Korean Industries), odbyło się 19 października 2016 r. w hotelu The Plaza w Seulu.

 

Forum to jeden z elementów polskiej misji gospodarczej do Korei Płd., która odbywa się z okazji uruchomienia pierwszego bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Seulu. Wydarzenie skierowane było do polskich przedsiębiorców biorących udział w misji oraz do koreańskich firm zainteresowanych współpracą z partnerami z naszego kraju, zaś jego głównym celem było zaprezentowanie możliwości współpracy handlowej i inwestycyjnej i wsparcia oferowanego w tym zakresie przez administrację obu krajów.

 

Forum Gospodarcze Polska-Korea otworzył Doradca Prezydenta Pracodawców RP Sławomir Majman, który zaakcentował możliwości płynące ze współpracy obu krajów, jednocześnie podkreślając jak wiele je łączy i jak dobrą współpracą możemy się poszczycić od lat. Korea Południowa to jeden z pierwszych krajów, które dostrzegły korzyści płynące z transformacji polskiej gospodarki i zaufały polskim partnerom, inwestując w naszym kraju wielkie pieniądze i tworząc liczne miejsca pracy.

 

 

 

Wystąpienia gratulacyjne wygłosili przedstawiciele koreańskich współorganizatorów forum – Prezes KOIMA Myoung-Jin Shin oraz Doradca Prezydenta FKI Youn-Soo Lee.  Główne przemówienie forum należało do Wiceministra Rozwoju Tadeusza Kościńskiego, który zaprezentował korzyści płynące z robienia biznesu w Polsce, lidera Europy Centralnej, oraz nakreślił główne założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

 

Następna część wydarzenia miała charakter informacyjno-praktyczny - goście forum mieli okazję wysłuchać prezentacji Członka Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Krzysztofa Sengera dotyczącej inwestowania w Polsce oraz obejrzeć film KOIMA opisujący proces wchodzenia na rynek koreański. Wiceminister Skarbu Państwa Mikołaj Wild opisał korzyści z uruchomienia bezpośredniego połączenia LOT pomiędzy Warszawą i Seulem, co było wstępem do prezentacji głównych założeń strategii LOT na przyszłe lata.

 

Sesja case-study skupiła się na prezentacji firm, które z sukcesem działają na partnerskich rynkach. Doświadczenia koreańskich przedsiębiorców były prezentowane na przykładzie Samsunga (przez Wiceprezesa Samsung Electronics Petera Rhee) oraz Bomun Trading. Stronę polską reprezentowały JP Weber (Marcin Dudarski) oraz Transition Technology (Paweł Różacki). Po sesji case-study firmy z Polski i Korei udały się na sesję bezpośrednich spotkań biznesowych (B2B).

 

 

Szczególnym punktem forum było podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Pracodawcami RP oraz the Federation of Korean Industries, które tworzy formalne podstawy do rozwoju współpracy pomiędzy obiema organizacjami.