English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Obowiązkowe dodatkowe ubezpieczenie pracowników będzie dyskryminowało większe firmy

20-10-2016

 

Już niebawem poznamy szczegóły propozycji ZUS, który zabiega w rządzie o wprowadzenie obowiązkowego dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego pracowników. Z przedstawionych dotychczas rekomendacji wynika, że pomysł zakłada obciążenie nowymi składkami przedsiębiorców zatrudniających obecnie powyżej 20 pracowników. Ze statystyk ZUS wynika, że sprawa dotyczy ok. 100 tys. największych polskich firm – pisze „Rzeczpospolita”.

 

Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że po zmianach pensja pracownika mogłaby zmaleć o 2 proc. nowej składki, do której pracodawca miałby obowiązek dołożyć kolejne 1,5 proc. z własnej kieszeni. Propozycje ZUS zakładają, że zarówno pracownik, jak i pracodawca będą mogli dołożyć odpowiednio 2 i 1 proc. pensji pracownika dodatkowej składki emerytalnej do PPE.

 

– Nie jestem pewien, czy wprowadzenie odgórnego nakazu dodatkowego ubezpieczenia w większych firmach przyniesie oczekiwany skutek – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Dla wielu pracowników obniżka wynagrodzenia po potrąceniu składki będzie trudna do zaakceptowania. Nowe dodatkowe ubezpieczenie ma być jednak tylko częściowo obowiązkowe. Pracownik będzie bowiem mógł w każdej chwili z niego zrezygnować. Niewykluczone, że niektórzy przedsiębiorcy będą nieformalnie namawiali swoich pracowników do rezygnacji z programu w zamian za niewielką podwyżkę – dodaje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.