English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Korzyści dla pracodawców z jednolitej daniny będą raczej niewielkie

21-10-2016

 

Po wprowadzeniu jednolitego podatku przedsiębiorcom spadną koszty rozliczeń z fiskusem, ale o innych finansowych bonusach nie ma mowy – pisze „Rzeczpospolita”.

 

Rząd PiS pracuje nad dużą reformą scalającą płacone przez pracowników podatki i składki na ubezpieczenia społeczne w jedną daninę. Efektem zmian ma być obniżenie klina podatkowego dla osób o niskich zarobkach, za co zapłacić mają wyższymi obciążeniami osoby zamożniejsze. Czy i jakie korzyści taka reforma może zaś przynieść pracodawcom?

 

Jednolita danina, z uwagi na uproszczony schemat rozliczeń podatkowych, mogłaby być z punktu widzenia pracodawców korzystna podkreśla Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

 

Mogłaby obniżyć koszty administracyjne tych rozliczeń, co zresztą postulujemy od dawna mówi. Choć dodaje, że diabeł tkwi w szczegółach. Ostatecznie bilans kosztów i korzyści dla pracodawców będzie można wyliczyć, gdy będziemy już znali wszystkie parametry. Może okazać się, że spadną koszty formalne, ale straty na likwidacji np. ulg i zwolnień, będą wyższe niż zyski dodaje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.