English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Dobra zmiana w gospodarce?

25-10-2016

Nowa polityka rządu PiS może przynieść nieoczekiwane, także negatywne efekty. Gdy PiS wygrał ubiegłoroczne wybory parlamentarne, można się było spodziewać dużych zmian, choć trudno było określić, jak wpłynie to na gospodarkę. Dziś jesteśmy mądrzejsi o tyle, że wiadomo, iż będą to zmiany rewolucyjne. Rząd jest zdeterminowany, by zrealizować swoje wszystkie obietnice wyborcze, a to oznacza w praktyce próbę połączenia wody z ogniem – pisze „Rzeczpospolita”.

 

Przygotowanie strategii przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego – jak oceniają ekonomiści – jest z punktu widzenia gospodarki jednym z kluczowych działań rządu w pierwszym roku jego funkcjonowania. Choć w planie Morawieckiego brakuje szczegółów, jego realizacja mogłaby pomóc zdynamizować gospodarkę.

 

Działania resortu rozwoju to także wiele inicjatyw ułatwień dla biznesu – podkreśla Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP. Chodzi np. o udrożnienie ścieżki odzyskiwania należności, zmniejszenie obowiązków biurokratycznych czy przygotowanie instrumentu „małej spółki akcyjnej”. – Resort pracuje nad wieloma kwestiami, o których nie jest może tak głośno, ale wyglądają obiecująco z punktu widzenia przedsiębiorców – dodaje Kozłowski.

 

W kwestiach podatkowych rząd PiS miesza jak w garnku. Tu przedsiębiorstwa nie mają żadnej pewności, czy ich obciążenia za chwilę nie wzrosną. – Rząd przyjął politykę podatków sektorowych, uzasadniając, że skoro dana branża ma wysokie zyski, to musi się nimi podzielić. Dziś mamy podatek dla branży bankowej, wkrótce być może będzie dla handlowej, a nikt nie obiecał, że daniny nie obejmą kolejnych branż – mówi Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.