English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Bezrobocie jeszcze niższe niż wstępnie szacowano

25-10-2016

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu ukształtowała się na poziomie 8,3 proc. – wynika z najnowszych danych GUS. To jeszcze lepszy wynik niż wskazywały na to wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie zrewidowano w dół przeciętnie o 0,1 pkt proc. także odczyty za większość miesięcy 2016 r. – Stopa bezrobocia spada w dynamicznym tempie, a na rynku pracy nadal panuje ożywienie. W tej beczce miodu jest jednak również łyżka dziegciu – mimo rekordowo niskiego odsetka osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy, wzrost wynagrodzeń systematycznie spowalnia od czerwca. Polska gospodarka nie notuje już tak dobrych wyników jak kilka kwartałów temu, a inwestycje wręcz zaczęły spadać. W takiej sytuacji kontynuacja pozytywnych tendencji na polskim rynku pracy pozostaje pod znakiem zapytania – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

W ciągu 12 miesięcy stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się o 1,4 pkt proc. Choć jest to bardzo korzystny wynik, należy również mieć na względzie, że jeszcze w kwietniu malała ona o 1,7 pkt proc. rok do roku. Po części wynika to ze stopniowego zbliżania się do kresu możliwości dalszego ograniczania odsetka osób pozostających bez pracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że – jak wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności –  rzeczywista stopa bezrobocia w Polsce wynosi już poniżej 6 proc. Z drugiej zaś strony pewien niekorzystny wpływ na liczbę tworzonych nowych miejsc pracy może mieć obecny zastój inwestycyjny oraz gorszy klimat koniunktury m.in. w sektorze przemysłowym, gdzie – jak wynika z najnowszego odczytu wskaźnika PMI – tempo wzrostu zatrudnienia jest najmniejsze od 2 lat.

 

Biorąc jednak pod uwagę spore trudności ze znalezieniem pracowników, jakich cały czas doświadczają pracodawcy, można spodziewać się, że po trwającym kilka ostatnich miesięcy spowolnieniu płacowym nadejdzie jeszcze pewne odreagowanie. Na koniec roku, w związku z niekorzystnym oddziaływaniem czynników sezonowych, stopa bezrobocia rejestrowanego powinna ukształtować się na poziomie minimalnie wyższym niż obecny – ok. 8,5 proc.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP