English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Trochę łatwiej robić biznes w Polsce – awansowaliśmy w rankingu Doing Business

26-10-2016

W rankingu Banku Światowego Polska pnie się coraz wyżej. Kolejne awanse będą jednak trudniejsze –informuje „Puls Biznesu”.

 

Startujesz z biznesem — w planach masz budowę fabryki. Najpierw musisz znaleźć finansowanie i zdobyć pozwolenie, żeby wbić pierwszą łopatę. Produkcja może ruszyć, gdy tylko podłączysz się do sieci energetycznej. Gdy firma już pracuje pełną parą i zarabia, część zysku trzeba oddać fiskusowi. Po drodze mogą pojawić się problemy z kontrahentami, więc dobrze, żeby sądy działały szybko i sprawnie. Taką ścieżkę od lat pokonują eksperci Banku Światowego (BŚ), przygotowując kolejne edycje raportu Doing Business. Pod lupę biorą 190 krajów i badają, jaki panuje w nich klimat dla biznesu. Polska z roku na rok wypada coraz lepiej — w najnowszej edycji zajęła 24. lokatę.

 

— Nasz ostatni awans cieszy, choć jest skromny, bo tylko o jedną pozycję. Umacniamy miejsce w środku trzeciej dziesiątki i jesteśmy na drodze do kolejnego skoku — uważa Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.