English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nowe przepisy utrudnią wyłudzenie VAT, ale potrzeba też ochrony dla uczciwych przedsiębiorców

26-10-2016

Obowiązkowe e-deklaracje dla dużych firm i wyższe sankcje za zaniżanie zobowiązań przyniesie nowela ustawy o VAT. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zaostrzający rygory wobec podatników VAT. Organy skarbowe będą weryfikowały firmy ubiegające się o rejestrację na VAT. Jeśli okaże się, że podane dane adresowe są nieprawdziwe, dany podmiot nie istnieje albo nie można się z nim skontaktować, do rejestracji nie dojdzie. Ma to przeciwdziałać zakładaniu tzw. firm-słupów – informuje „Rzeczpospolita”.

 

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy i ekspert Pracodawców RP, sugeruje, że sankcjom powinny towarzyszyć zabezpieczenia przed wciągnięciem w przestępczy proceder. Dodaje, że zwłaszcza w sektorach szczególnie narażonych na oszustwa, jak np. obrót paliwami czy olejem rzepakowym, cenne byłoby satelitarne śledzenie transportu towarów.

 

– Tak zebrane dane powinny być dostępne dla przedsiębiorców. Mogliby przez system elektroniczny sprawdzić, czy potencjalny kontrahent nie jest oszustem – proponuje Korzeb.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.