English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Będą kary za fałszowanie faktur, ale nie za błędy

28-10-2016

 

Nie będzie można pociągnąć przedsiębiorcy do odpowiedzialności karnej bez udowodnienia mu, że umyślnie podrabiał dokumenty podatkowe – pisze „Rzeczpospolita”.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uspokaja przedsiębiorców, że nie grozi im kara pozbawienia wolności za pomyłki w wystawianiu faktur ani za stosowanie odmiennej niż organ podatkowy interpretacji przepisów ustawy o VAT. To pierwsze takie stanowisko odnoszące się do projektu zmian w kodeksie karnym. Według ministerstwa zakładane w nim zaostrzenie kar za wyłudzenia VAT jest wymierzone w oszustów fałszujących faktury.

 

Resort odpowiada w ten sposób na obawy organizacji przedsiębiorców, że sankcje dotkną uczciwe firmy, które same padły ofiarą oszustwa, a prawdziwi przestępcy pozostaną nieuchwytni.

 

– Idea walki z przestępcami wyłudzającymi VAT jest bez wątpienia słuszna. Tyle że państwo nie zapewnia obecnie żadnej ochrony podmiotom, które zostały nieświadomie i bez swojej winy wciągnięte w taki proceder. Jeśli taka ochrona nie zostanie zapewniona, to efektem zaostrzenia kar będzie krzywda wielu osób – mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.