English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Sieć szpitali zagraża dofinansowaniu z Unii

02-11-2016

Gwarancja finansowania z budżetu tylko dla szpitali, które znajdą się w sieci, może nas pozbawić dotacji z Unii Europejskiej – uważają samorządowcy. Również Pracodawcy RP podkreślają, że nowela o sieci szpitali nie koresponduje z dokumentami, na podstawie których Unia Europejska przekazała Polsce 12 mld zł na inwestycje w ochronie zdrowia.

 

Wprowadzająca tzw. sieć szpitali nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie precyzuje, co się stanie z placówkami, które otrzymały finansowanie z Unii, a nie weszły do sieci.

 

– Jeśli nie zakończył się pięcioletni okres trwałości ich projektu, a nie dostały pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą być zmuszone do zwracania dofinansowania – ostrzega Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

 

Również Pracodawcy RP podkreślają, że nowela o sieci szpitali nie koresponduje z dokumentami, na podstawie których Unia Europejska przekazała Polsce 12 mld zł na inwestycje w ochronie zdrowia. Zauważają, że warunkiem wejścia do sieci nie jest uzyskanie zgody w systemie IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia). Nie ma też sankcji za inwestycje, które szpitale w sieci poczynią niezgodnie z mapami potrzeb zdrowotnych. To ich zdaniem może sprawić, że Komisja Europejska wstrzyma dotacje dla Polski.

 

Zdaniem Pracodawców RP w ustawie zabrakło także procedury odwoławczej, gdy szpital nie zakwalifikuje się do sieci. Ponieważ dokument stwierdza, że w takiej sytuacji nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, powstaje luka prawna.

 

Pracodawcy wskazują też na brak przepisów określających, jak ma być finansowane zadłużenie szpitali publicznych. Według danych resortu zdrowia obecnie zadłużenie wymagalne wynosi 1,8 mld zł, a szacowane całkowite zadłużenie zamyka się kwotą ok. 11 mld zł. – Powstaje więc pytanie, czy szpital będzie miał prawo przeznaczać pieniądze z ryczałtu na obsługę swojego zadłużenia – zauważają eksperci Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.