English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

“Rzeczpospolita”: Badania konieczne do rozwoju

04-11-2016

Polskie firmy muszą zwiększyć wydatki na badania i rozwój, dzięki którym poprawią swoją innowacyjność, efektywność oraz uzyskają przewagi konkurencyjne – ocenia „Rzeczpospolita”.

 

Działalność badawczo-rozwojowa nie jest domeną polskich firm. Nakłady na działalność R&D w relacji do PKB są trzykrotnie niższe od nakładów liderów innowacji w Europie (kraje skandynawskie), a czterokrotnie niższe od światowego lidera innowacji – Korei Południowej. Przekłada się to na niską pozycję naszego kraju we wszelkich rankingach innowacyjności. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP, którzy opracowali w 2015 r. raport dotyczący innowacji, pomimo dostępności środków unijnych Polska nie zbudowała „ekosystemu” pozwalającego na dynamiczny wzrost innowacyjności gospodarki.

 

Eksperci Pracodawców RP poziom rozwoju R&D w Polsce uznają wciąż za niższy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Ich zdaniem konieczne jest zachęcanie nowych podmiotów (zarówno z sektora MSP, jak i z grona dużych korporacji) do prowadzenia takiej działalności. Aktywność badawczo-rozwojową mogą pobudzić nowe ulgi podatkowe. Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że stanowią one najważniejszy bodziec zachęcający do inwestycji. I to ich przedsiębiorcy oczekują najbardziej.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.